Seo Nedir?

Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden türemiş bir kısaltmadır. Dilimize de SEO olarak giren bu kelime günümüzün en popüler dijital pazarlama kanalları arasında yer almaktadır. Türkçe anlamı arama motoru optimizasyonudur.

Seo Nedir? Neden Gereklidir?

SEO; web sitenizde yer alan ürün, hizmet ve tüm detayların arama motorlarında aranması sonucunda indexlenmesi sürecidir.

Bu anahtar kelimelerin üst sıralarda yer alması için yapılan işlemlere ise seo optimizasyon süreçleri denir.

Markanız veya internet siteniz var ise google gibi arama motorlarında daha fazla kitleye ulaşabilmeniz amacıyla yapılan çalışmalar olarak nitelendirilebilebilir. Sanal ortamda popülerliği artırmak, potansiyel müşterilere ulaşmak ve arama motoru dostu bir siteye sahip olabilmek için Seo hayati bir öneme sahiptir.

Günümüzde tüm sektörlerde rekabetin artması nedeniyle önem verilen bir kavram olan Seo, ürün ve hizmetlerin tanıtımını oldukça uygun bir şekilde yapabilmek amacıyla yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalarında amaçlanan organik trafik ile hedef kitleye ulaşmaktır.

Seo çalışmaları site içi ve site dışı optimizasyonlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Arama motorları bu iki farklı çalışma alanında sitelerden maksimum verimlilik ve uyumluluk talep etmektedir. İşinde tecrübeli uzmanlar site içi ve site dışı optimizasyonlara gereken önemi gösterdiği takdirde sanal dünyadaki başarınız kaçınılmaz olacaktır.

SEO Neden Gereklidir?

  • Ziyaretçi sayınızı organik yöntemlerle artırmak ve arama motorları sıralamalarında kalıcı olmak istiyorsanız  gereklidir.
  • Hedeflediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralara çıkabilmek için gereklidir.
  • Sitenizden maksimum geri dönüşler alabilmek için gereklidir.
  • Reklam performansınızı artırmak ve maliyetsiz bir şekilde reklam yapabilmek için gereklidir.
  • Kurumsal bir imaj yaratmak ve marka bilinirliğinizi artırmak için gereklidir.
  • Hedef kitlenize doğrudan ulaşabilmek için gereklidir.
  • Sürekli olarak reklam bütçesi ayırmak yerine organik yollardan web site trafiğinizin düzenli ve sabit bir oturum düzeyinde kalması için önemlidir.

Web siteniz için seo yapmaya karar verdiyseniz kendinizi seo eğitim dokümanları ile geliştirebilir ya da bir seo ajansı ile çalışabilirsiniz.

En Önemli Seo Araçları

Google siteniz için yaptığınız detaylı optimizasyonlara oldukça önem vermektedir. Kullanıcılarını özgün ve yararlı içerikler ile buluşturmak isteyen Google, neredeyse 300 tane kriteri göz önüne alarak siteleri sıralamaktadır. Bu da doğal olarak bu çalışmalara verilen önemin artmasına neden oluyor.

Kısaca, günümüzde insanlar artık boş zamanlarını parklarda veya arkadaşları ile sohbet etmek için değerlendirmiyorlar, günümüz insanı artık ya bilgisayarlarının başında ya da akıllı telefonlarında zamanlarını harcamaktadırlar. Bu durumda doğal olarak yeni bir ekonominin ortaya çıkmasına ve sanal dünyanın giderek önem kazanmasına neden olmuştur.

SEO nedir ve gerekli midir sorusunun cevabı aslında verdiğiniz hizmet, ürün ve web sitenizin içeriği ile alakalı alınması gereken önemli ve ticari bir karardır.

Tüm bu nedenlerden dolayı SEO çalışmaları oldukça büyük bir öneme sahiptir.

İlgi Çeken İçerikler

Call To Action Nedir?

Call To Action Ne Demek? CTA şeklinde kısaltılan Call To Action, sitenize...

Off-Page SEO Nedir?

Dijital pazarlamanın ve eticaretin en etkili, en basit ve...

Tüketici Davranışlarını Keşfetmenin Bir Yolu Nöro Pazarlama Stratejileri

Satın alma davranışlarının %90’ının bilinçaltındaki süreç ile ilgili olduğunu...

Kurumsal SEO Danışmanlığının 5 Faydası

Günümüz dünyasında marka karlılığının sürdürülebilirliği açısından geleneksel pazarlama yöntemlerinin...

SEO Terimleri

Güzel bir web sitesi tasarladınız, içeriklerinizi faydalı, güzel ve...

Son Dönem Çalışmalarımız

Kosifler Turizm Setup34'ü seçti.

Kosifler Turizm Yatırımcılık

Kosifler Şirketler Grubu, 1945 yılından itibaren inşaat, otomotiv, turizm, sigorta, denizcilik ve bilişim teknolojisi alanlarında faaliyet gösteren Türkiye'nin en saygın şirketlerindendir. Kosifler Turizm, turizm sektörünün...
TSPB Setup34'ü tercih etti.

TSPB

Kamu kurumu niteliğinde, özdüzenleyici bir meslek kuruluşu olan Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, Sermaye Piyasası Kanunu ile 11 Şubat 2001’de kurulmuş ve Nisan 2001’de faaliyete...
Deriden.com.tr Setup34'ü tercih etti.

Deriden

Deriden 1981 yılından günümüze kadar dünyada bilinen ve en çok giyilen markaların Türkiye pazarında satışını yapmaktadır. Fiziksel mağazalarının dışında eticaret mağazasında da büyüme hedefi olan...