Setup34 Digital AgencySEO BLOG Seo Nedir? Neden Gereklidir? (Search Engine Optimization)

Seo Nedir? Neden Gereklidir? (Search Engine Optimization)

Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden türemiş bir kısaltmadır. Dilimize de SEO olarak giren bu kelime günümüzün en popüler kelimeleri arasında yer almaktadır.

Seo Nedir? 

Bu soruya verebileceğimiz en net yanıt, bir markanız veya internet siteniz var ise google gibi arama motorlarında daha fazla kitleye ulaşabilmeniz amacıyla yapılan çalışmalar olarak nitelendirilebilebilir. Sanal ortamda popülerliği artırmak, potansiyel müşterilere ulaşmak ve arama motoru dostu bir siteye sahip olabilmek için Seo hayati bir öneme sahiptir.

Günümüzde iş dünyasında rekabetin artması nedeniyle önem verilen bir kavram olan SEO, ürün ve hizmetlerin tanıtımını oldukça uygun bir şekilde yapabilmek amacıyla yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalarında amaçlanan doğal yollar ile hedef kitleye ulaşmaktır.

Çalışmaları site içi ve site dışı optimizasyonlar  olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Arama motorları bu iki farklı çalışma alanında sitelerden maksimum verimlilik ve uyumluluk talep etmektedir. İşinde tecrübeli uzmanlar site içi ve site dışı optimizasyonlara gereken önemi gösterdiği takdirde sanal dünyadaki başarınız kaçınılmaz olacaktır.

SEO Neden Gereklidir?

  • Ziyaretçi sayınızı organik yöntemlerle artırmak ve Google sıralamalarında kalıcı olmak istiyorsanız  gereklidir.
  • Hedeflediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralara çıkabilmek için gereklidir.
  • Sitenizden maksimum geri dönüşler alabilmek için gereklidir.
  • Reklam performansınızı artırmak ve maliyetsiz bir şekilde reklam yapabilmek için gereklidir.
  • Kurumsal bir imaj yaratmak ve marka bilinirliğinizi artırmak için gereklidir.
  • Hedef kitlenize doğrudan ulaşabilmek için gereklidir.

Google siteniz için yaptığınız detaylı optimizasyonlara oldukça önem vermektedir. Kullanıcılarını özgün ve yararlı içerikler ile buluşturmak isteyen Google, neredeyse 300 tane kriteri göz önüne alarak siteleri sıralamaktadır. Bu da doğal olarak bu çalışmalara verilen önemin artmasına neden oluyor.

Kısaca, günümüzde insanlar artık boş zamanlarını parklarda veya arkadaşları ile sohbet etmek için değerlendirmiyorlar, günümüz insanı artık ya bilgisayarlarının başında ya da akıllı telefonlarında zamanlarını harcamaktadırlar. Bu durumda doğal olarak yeni bir ekonominin ortaya çıkmasına ve sanal dünyanın giderek önem kazanmasına neden olmuştur.  Tüm bu nedenlerden dolayı SEO çalışmaları oldukça büyük bir öneme sahiptir.

No Comments

Leave a reply