Setup34 Digital AgencySEO BLOG Seo, Marka Karlılığını Nasıl Artırır?

Seo, Marka Karlılığını Nasıl Artırır?

Başarılı Olarak Nitelendirdiğiniz Markanızın Ürünleri Neden Yeteri Kadar Satılmıyor?

Bünyesinde çalıştığınız markadan ve markanın ürettiklerinden oldukça memnunsunuz. Ürün gamınızdaki her elementin başarısı sizi tatmin edecek düzeyde fakat satışlarınız istediğiniz kadar da iyi gitmiyor. Belki de satışlarınızdaki bu durgunluğun sebebi çağı yeterince takip edemeyişinizdir. Kısacası belki de markanız yeterince dijitalleşememiştir.

Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital pazarlamanın oldukça önemli hale geldiği günümüzde; internet sitesini ve e-ticaret sitesini iyi yönetemeyen markaların yarışta oldukça geride kaldığı gözle görülür bir gerçek. Fakat çağı takip eden markaların sayısı da azımsanamayacak kadar çok. Peki markanızla birlikte dijitalleşen dünyada nasıl öne çıkacaksınız? Hemen hemen her markanın aklındaki bu soruya verebileceğimiz cevaplardan biri de; SEO yani Türkçesiyle Arama Motoru Optimizasyonu.

SEO Nedir?

Türkiye’de Arama Motoru Optimizasyonu olarak anılan SEO, İngilizce’deki Search Engine Optimization kalıbının kısaltmasıdır. Anlam olarak bakacak olursak SEO, hazırladığınız internet sitesinin  arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlayarak markanızın bilinirliğini artıracak bir yapıdır.

Bu yazı SEO’nun ne olduğunu öğrenmek isteyenlerden çok SEO ile marka karlılığını artırmayı merak edenler için işlevsel olacaktır.  SEO’ya dair temel kavramları öğrenmek isterseniz ‘Meraklıları İçin Seo Sözlüğü’  yazımızı okumanızı öneririz.

SEO, Marka Karlılığını Nasıl Artırır?

En basit anlamıyla Arama Motoru Optimizasyon’u eldeki kısıtlı kaynaklarla hazırladığımız internet sitesini en işlevsel şekilde kullanmaya yarar. Bu konuda uzmanlaşan dijital pazarlama uzmanları aracılığıyla kısıtlı kaynakları maksimize edebilme olanağı sağlayan SEO, marka karlılığında oldukça önemlidir. SEO’nun marka karlılığına sağladığı katkıları sıralamak istersek;

Seo Bilinirliği Artırır

Uğruna çok sayıda kişinin emek harcadığı markanızın daha çok satılması için gereken en önemli etmenlerden biri de şüphesiz ki; markanızın bilinirliğini artırmaktır. Tüketicinin tüketim alışkanlıklarının değişmesi ile e-ticarete talebin arttığı günümüzde SEO, markanız için hazırladığınız internet sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlar. Bu da markanızın bilinirliğinin artması açısından oldukça önemlidir.

Seo Rakiplerinizi Tanıma Fırsatı Verir

Dijital pazarlamanın önem kazandığı günümüzde SEO Ajansları da oldukça popülerleşmektedir. Çünkü  SEO, sadece arama motorları aracılığıyla rakiplerinizi tespit edebilmenizi ve sonrasında da rakibinizi daha yakından tanıyabilmemizi sağlar. Kısacası SEO size rakibinizi tespit etme ve yorumlama fırsatı verir.

Seo İle Az Masrafla Büyük Verim Elde Edersiniz

SEO, markanın bilinirliğini artırmak için yüksek miktarlarda para ödemeniz gereken iletişim çalışmalarına göre oldukça ucuz bir hamledir. Bu nedenle de SEO ile sadece internet sitenizde düzenlemeler yaparak büyük başarılar elde edebilirsiniz. Bu da bütçeniz açısından oldukça işlevsel olacaktır.

Seo İle Markanızın Tüketiciye Ne Kadar Ulaştığını Görebilirsiniz

SEO ile markanızın tıklanma oranlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu da markanızın tüketiciye ne kadar ulaştığına dair bilinçlenmenizi ve bu bilinçle yol haritanızı çizmenizi sağlar. Oluşturacağınız stratejilerde SEO’nun size öğrettiklerinden yola çıkarak doğru adımlar atabilirsiniz.

Seo Sizi Kaliteli İçerikler Kullanmaya İter

SEO ile internet sitenizin başarı grafiğini takip edebilmeniz sizi sitenizi kaliteli içeriklerle doldurmaya iter. Bu durum da kaliteli içerikleriniz sayesinde sitenizin daha çok tıklanmasını sağlar. Kısacası SEO, sitenizi yönetirken daha bilinçli olmanızı ve yeni içerikler eklerken de bu bilinçle hareket etmenizi sağlar. Ayrıca kaliteli içeriklerle dolu siteler müşteri memnuniyeti açısından da tam not alır.

Seo İle Tanınırlık Beraberinde Güvenilirliği Getirir

SEO sayesinde sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması, tüketicinin sitenize duyduğu güveni artıracaktır. Bu da sitenizin hem daha çok tıklanmasını hem de sitenizdeki ürünlere daha çok erişilmesini beraberinde getirecektir.

Seo İle Hazırlanan Siteler Uzun Vadeli Başarı Sağlar

Özenle hazırladığınız internet siteleriniz SEO sayesinde uzun süre popülerlilğini kaybetmez bu da SEO’yu uzun vadeli bir yatırım olarak karşımıza çıkarır.

Kısacası SEO ile hazırlanan siteler tüketicinin arama motorunda girdiği kelimeler baz alınarak kurgulandığı için arama sayfalarında üst sırada çıkacaktır. Bu durum beraberinde sitenizin daha çok tanınmasını getirecektir. Çok tıklanan sitenizi kaliteli içeriklerle donatma zorunluluğunuz tüketicinin aramalarına hizmet edecektir. Bu durum da markanızın tıklanması noktasında süreklilik sağlayacaktır.

Eğer SEO’ya dair daha çok fikir sahibi olmak ve dijital pazarlama ajansımızdaki SEO uzmanlarımız ve sosyal medya uzmanlarımızla markanıza dair görüşmek isterseniz İletişim Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

No Comments

Leave a reply