Setup34 Digital AgencySEO BLOG Meraklıları İçin SEO Sözlüğü

Meraklıları İçin SEO Sözlüğü

Güzel bir site tasarladınız, içini de faydalı, güzel ve eğlenceli içerikler ile donattınız. Her şey çok güzel görünüyor derken birçok emek vererek gün yüzüne çıkardığınız site istediğiniz tıklama oranlarına ulaşamıyor. İşte burada bilmeniz gereken bir konu ortaya çıkıyor ki bu konuyu bilmeden ve uygulamadan sitenin başarılı olması çok zor.

SEO (Search Engine Optimization) arama motorlarında sitenizin ilk sıralara yükselmesi için gerekli olan teknik kriterleri düzenleyen bir yapıdır.  Yani doğal bir şekilde sitenizin popülerliğini arttırmanın en bilinçli yolu olarak karşımıza çıkıyor.

SEO’yu web sitenize uygulamak için karşınıza sıkça çıkabilecek olan kavramları öğrenmeden bu işe başlamamanız için SEO sözlüğümüze bakmanızı öneririz.

SEO TERİMLERİ

Dijital dünyanın nimetlerinden daha fazla yararlanmaya karar veren meraklılar için kurtarıcı niteliğinde bir terimler sözlüğü hazırladık.

Title

Türkçe karşılığı başlıktır. Web sitelerinde ana başlık yapısı ve linkleri adlandırmada kullanılır.

Meta Description

Sitenizde yer alan sayfalarla alakalı  kısa bilgiler içerir.

Site Map

Arama motorlarının siteyi ziyaret ettiklerinde ilk baktıkları dosyalardan biridir. Site haritasında, site içinde olan tüm sayfaların linkleri yer alır. Arama motorları site haritası sayesinde daha hızlı hareket edebilirler.

H1

Heading terimi üretilen içerikte yer alan başlıklar ve özet kısım için kullanılır. Makalenin ana başlığı H1 etiketi ile belirtilirken, önem sırasına göre başlıklar H2, H3, H4 vs. Olarak adlandırılır.

White Hat SEO

Arama motoru gerekliliklerine uyarak etik bir şekilde ve doğal yollarla üst sıralara ulaşma işlemidir.

Black Hat SEO

Arama motorunun zayıf noktalarından yaralanarak etik olmayan bir şekilde, doğal olmayan yollarda üst sıralara ulaşma işlemidir.

Pagerank

Google’ın site sıralamasında  web sitelerine verdiği değeri gösteren ve 1’den 10’a kadar olan bir değerdir.

Spam

Genel anlamı ile spam, gereksiz ve istenmeyen bilgi kirliliğidir. SEO yapmak için faydalı olabileceği düşünülen bazı işlemler spam yapılabilir. Spam olduğu anlaşılan tüm çalışmalar siteye zarar verir.

Rel

İçerikte verdiğiniz linkin sitenizle ilişkisini belirtir. Link verilen site ile veren site arasındaki bağlantı hakkında arama motorlarına bilgi verir.

Backlink

Sizin sitenizin dışında yer alan başka sitelerden, sitenize verilen linkler backlinktir. Organik yollarla alınan bu linkler marka bilinirliğini ve güvenirliğini arttırmada yardımcı olur.

Hacklink

Sitelerin hacklenerek izin ve bilgi dışında link ekleme işlemidir. İlk olarak arama motorunda organik link olarak algılansa da sonrasında birçok olumsuz yan etkisi olacaktır.

Keyword

Web sitenizin aramalarda üst sıralarda çıkması için kullanıllan anahtar kelimelerdir.

RSS

Site içeriklerini anlık olarak yayına koyan bir sistemdir. Web sitelerindeki belirli nitelikteki içerikleri kategorize ederek anlık yayın yapılabilir bu sistem ile.

Onpage

Sayfa içinde kullanılan kelimeler ile SEO düzenlemelerini yapma işlemidir.

Offpage

Sayfa dışında kullanılan kelimelerdir. Daha çok site dışı SEO düzenlemeleri için kullanılan bir terimdir.  Backlink çalışmalarında da kullanılır.

Tag

Türkçe karşılığı etiket olan bu kavram, makale veya web sitelerinin anahtar kelimelerinin arama motorlarına bildirlmesi için kullanılır.

Index- Indexleme

Web sitenizin arama motorunda gösterilmeye başlaması için kullanılan bir kavramdır ayrıca web sitenizin ana sayfasını tabir etme için kullanılır.

Adwords

Google’ın reklam yayını için oluşturduğu aynı zamanda dünyanın en büyük ve etkili reklam ağıdır. Google ile çalışan birçok web sitesinde reklamınızın çıkmasını sağlar.

Adsense

Yine Google’ın reklamlar için kurduğu yayıncı uygulamasıdır. Bu uygulama ile sitenizin trafiğine göre reklam alabilir, bundan kazanç elde edebilirsiniz.

No Comments

Leave a reply