Setup34 Digital AgencySEO BLOG Google, Turizm Sektöründeki Kartları Yeniden Dağıtıyor

Google, Turizm Sektöründeki Kartları Yeniden Dağıtıyor

Dünyada internet üzerinde yapılan aramaların %90’ını alan Google, son günlerde turizm sektörü için yaptığı önemli değişikliklerle hepimizin dikkatini çekiyor. Getirdiği yeniliklerle tüm sektörleri etkilemesine rağmen özellikle turizm sektöründeki kartları yeniden dağıtmayı hedefleyen Google’ın yaptığı değişiklikleri henüz bilmiyorsanız gelin birlikte keşfedelim.

Yapılan değişikliklerden önce Google’ın neden turizm sektöründeki payını artırmak istediğine de değinelim.

Google Neden Turizm Sektöründeki Pazar Payını Artırmak İstiyor?

Dünyada rekabetin en yoğun olduğu sektörlere bakıldığında turizmin de listenin oldukça başında yer aldığını görmek mümkündür. Hal böyle olunca da; konumunu bir adım ileriye taşımak isteyen her şirket; turizm sektöründeki pazar payını artırmayı hedeflemektedir. Google da dünya devi bir arama motoru olduğu için başarılarına yeni başarılar ekleyecek adımın turizm gibi rekabetin yoğun olduğu bir sektörden geçtiğini görmüş ve bu farkındalıkla yeniliklerini kurgulamıştır.

Google’ın yeniliklerini kurgulamasında etkili olan bir diğer nokta da; tüketicinin davranışlarının söyledikleridir. Semrush’ın yaptığı araştırmalara göre 3 ay önceden planlanan seyahatlerin 1000’den farklı dijital noktaya değiniyor olması, Google’ın yeniliklerini neden turizm alanında gerçekleştirdiğini gözler önüne seren nedenlerden yalnızca önemli bir tanesidir.

Google’un Seyahat Sektörünü Yakından İlgilendiren Yenilikleri

Google’ın Uçak ve Otel Rezervasyonları İçin Yeni Widgetı

Turizm sektöründeki kartları yeniden dağıtacak yeniliklerden ilki; Google’ın seyahat edeceği destinasyonu Google Arama Motoru’na yazan kişileri gitmek istenilen bölgeye yapılan uçuşlar ve bölgedeki otellerle ilgili fiyat veri tabanı ile buluşturmasıdır. Gideceğiniz bölge ile ilgili uçak bileti, otellerin fiyatları ve rezervasyon seçeneklerini gösteren bu özellik sayesinde bütçenize en uygun uçuşu ve oteli seçebilme olasılığınızın olması, sizi Google’ın bu yeni widgetını kullanmaya itecek önemli bir etken olacaktır. Google’ın bu yeni özelliği kullanıcılar için oldukça kolay ve kullanışlı olsa da seyahat acentaları ve uçak bileti şirketlerinin web site trafikleri ve karlılıkları için pek de iyi olduğu söylenemez.

Örnek 1 : Google’a “Antalya Uçak Bileti” yazalım ve çıkan sonuçları incelemeye başlayalım. Sizin de karşınıza çıkan aşağıdaki görüntü Google’ın uçuşlar ile ilgili yeni hizmetini gözler önüne seriyor. Bu bölümde istediğiniz uçuş için tarih saat seçeneği sunuyor ve fiyatları en ucuz uçak biletinden en pahalısına doğru sizin için sıralıyor. Bu bölümden istediğiniz havayolu şirketinin web sitesine yönlendiriliyorsunuz.

 

Örnek 2 :Ya da gelin arama yapacağımız kelimeyi değiştirelim ve “Marmaris Otelleri” yazalım. Karşınıza çıkacak aşağıdaki bölüm Google’ın hayatınızı kolaylaştırmak ve turizm sektöründen aldığı payı artırmak için yaptığı önemli yeniliklerdendir.Bu bölümde karşınıza çıkan otellerin Google üzerinde aldığı yorumları, puanlamayı, Google Maps görüntüsünü, fiyatını ve daha bir çok bilgiye ulaşabiliyorsunuz en önemli kısmı ise hem de bunu Google’ı terketmeden yapabiliyorsunuz. Hatta buradan 3 adımda otel rezervasyonunuzu yapıp ödemeyi bile gerçekleştirebiliyorsunuz.  Sonuç olarak yine Google’dan ayrılmadınız ve başka bir siteyi ziyaret edip satın almanızı gerçekleştirmediniz.

 

 

Google Featured Snippetlar

Google’da arama yapan biraz dikkatli biriyseniz zaten Featured Snippet’larla mutlaka karşılaşmışsınızdır. Google, snippetlara getirdiği yeni özellikler ile size seyahat etmek istediğiniz yere dair önemli bilgiler veriyor. Gitmeyi en çok istediğiniz yere nasıl ulaşabileceğinize dair fikirleri, gezmek istediğiniz müzeler hakkındaki yorumları bir tık ile sizlere ulaştırıyor. Bu da gidilecek yeri herhangi bir seyahat acentasının sitesine tıklamadan ya da birden fazla siteyi gezip sayfalarca yazı okumadan Google ile kolayca keşfetmeyi sağlayan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Örnek 3: Google’ın bu özelliği de sizin dikkatinizi çokça çekmiş olabilir. Öyleyse gelin bir de bu özelliği birlikte test edelim ve Google Arama Motoru’na hep birlikte “Barselona Gezilecek Yerler” yazalım.

Karşınıza çıkacak ilk Snippet yukarıdaki olacaktır ve bu Google’ın seyahat sektörüne dair yaptığı son yeniliklerden önemli bir tanesidir. Gezilecek tüm yerlerin en üst sırada karşınıza çıkması sizin başka sitelerde araştırma yapmaya gerek duymamanızı sağlayan bir etmen olacaktır.

İsterseniz denemelerimize devam edelim ve Yapılacak Diğer Şeyler kısmına tıklayalım. Bunu yaptığınızda aşağıda yer alan ekranla karşılaşacağız.

Görüldüğü üzere Google Featured Snippetlar ile gideceğiniz yerle ilgili her detayı kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz. Bu özelliği gezilerinizi planlarken kullanacak olmanız; bu sektörden para kazanan ya da sektör için içerik üreten siteleri çok da iyi etkilemeyecektir.

Google Featured Videos

Google’ın öne çıkan videoları ile uzun süredir karşılaşıyor olabilirsiniz. Fakat bu videolara gelen yeni özelliği duyduğunuzda eminiz ki şaşıracaksınız. Şöyle ki örneğin herhangi bir bölgeye seyahat etmek istiyorsunuz ve bu bölgenin özellikleri ile ilgili videolar izleyerek gideceğiniz yere dair fikir sahibi olmayı arzu ediyorsunuz. Arama Motoru’na seyahat etmek istediğiniz destinasyonun adını yazdığınızda; karşınıza çıkan videolarda başka şeyler anlatılıyor olsa da Google’ın yeni Featured Videos özelliği sayesinde seçtiğiniz videoya tıkladığınızda arattığınız kelime ile ilgili kısma yönlendiriliyorsunuz. Yani video direkt sizin aramanızla ilgili kısımdan başlıyor. Bu da yapacağınız seyahatin detaylarını belirlerken Google’dan aldığınız yardımı yeterli kılıyor.

Google Aktivite Kartları (Related Activity)

Diyelim ki en büyük ilgi alanınız sağlıklı beslenme ve Google’da sürekli sürekli sağlıklı beslenme ile ilgili araştırmalar yapıyorsunuz. Kaliteli olduğunu düşündüğünüz sitelerdeki içerikleri okuyarak sağlıklı beslenme konusunda her geçen gün yeni bilgiler ediniyorsunuz. Google’ın yaptığı yeniliklerden biri de tam da sizinle aynı doğrultudaki kişileri kapsıyor. Aktivite Kartları ismini verdiği bu yenilikle Google, siz yeniden sağlıklı beslenme diye arattığınızda eskiden araştırma yaptığınız siteleri bir liste halinde karşınıza çıkarıyor olacak. Böylelikle de ilgili anahtar kelimeyle alakalı önceden giriş yaptığınız sayfaların listesine bu özellik sayesinde kolaylıkla erişebileceksiniz. Tabi bu sadık kullanıcılarınız için güzel bir bölüm olsa da yeni kullanıcıları kazanma açısından size biraz daha farklı fikirler üretme mecburiyeti yaratacaktır.

Şimdi tatil fiyatlarını belirlemek için birkaç seyahat sitesinde araştırma yaptığınızı ve sitelerden birinde istediğiniz özellikteki turun diğer sitelere göre daha uygun fiyatlı olduğunu gördüğünüzü varsayalım. Fakat turu almayı ciddi olarak düşünmediğiniz için tıkladığınız sayfayı kaybediyorsunuz. Google’ın yeni özelliği sayesinde artık bu sayfayı kaybetmenizin bir önemi olmayacak. Çünkü tatil ile ilgili bir araştırma yaptığınızda indirimli turun olduğu bu sayfaya kolaylıkla erişebileceksiniz.

Google Collections

Google’ın getirdiği bir diğer yenilik de sizin arama sonuçlarınızı içeriklerine göre gruplandırabilmeniz esasına dayalı Collections özelliği. Yani şöyle ki; sizin sürekli Paris’te yapılacak aktiviteleri, gezilecek yerleri, gidilecek müzeleri farklı sitelerden araştırdığınızı varsayalım. Sonrasında da getirilen yeni özellik sayesinde bu araştırmalarınıza dair Paris’te Gezilecek Yerler, Paris’in En İyi Restoranları gibi koleksiyonlar yaptığınızı… Kısacası Google Collections beğendiğiniz içerikleri oluşturduğunuz başlıklar altında gruplayabilmenizi sağlayacak bir özelliktir.

Örneğin tüm bu araştırmaların ardından Paris’e gittiğinizi hayal edelim ve orada da gideceğiniz restoranda yer kalmadığını varsayalım. Böyle bir durumla karşılaştığınızda Google’da hazırladığınız Paris’in En İyi Restoranları koleksiyonuna tıklayarak size en uygun restoranı kolaylıkla seçebilirsiniz. Bu da Google’ın seyahat alanında sağladığı önemli kolaylıklardan bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor.

Google Discover

Google’ın yaptığı bir diğer yenilik de; özellikle Pinterest, Facebook ve Twitter özelliklerini birleştiren bir yapıyla birçok sosyal medya uygulamasının tahtını sarsacak güçte. Çünkü artık Google’da sürekli arama yaptığınız konulara dair yeni içerikleri sizlerle buluşturacak bir keşfet sayfası olacak. Diyelim ki; sizin en büyük ilgi alanınız hiking. İlgi alanınızla alakalı Google’da herhangi bir arama yapmadan yeni içeriklerle karşılaşabileceksiniz. Hatta bu ilgi alanınızla ilgili arama yaptıktan sonra follow butonuna basarak artık bu alanla ilgili yeni içeriklere yeni bilgiler eklendikçe ulaşabileceksiniz.

Discover özelliğini turizm sektöründe de şöyle kullanabilirsiniz. Örneğin gitmek istediğiniz destinasyonla ilgili haberleri takip edebilir ve bu yerle ilgili yeni bilgileri anında öğrenerek seyahat planınızda güncellemeler yapabilirsiniz. Örneğin; Gezi, yeme-içme seyahat vb. konuları takip ettiğinizde Google bu konularla ilgili yeni içerikleri otomatik olarak karşınıza getirecek.

Tüm Bu Yenilikler Ne Demek Oluyor?

Google’ın turizm sektörünü de derinden etkileyen yenilikleri yukarıda bahsettiğimiz gibi. Peki, tüm bu yenilikler hayatımızda neleri değiştirecek?

  • Öncelikle tüm yazı boyunca da anlattığımız gibi tüm bu değişiklikler turizm sektörünü yeniden şekillendirecek. Tüketici, seyahat alım işlemlerini Google aracılığıyla kolaylıkla halledebileceği için ve tüm merakını da yine Google’ın özellikleri sayesinde dindirebileceği için diğer sitelere tıklama sıklığını düşürecek. Bu da dijital ortamdaki sitelerin trafik kaybetmesine neden olacak bir özellik olarak karşımıza çıkacak. Hatta trafik kaybeden sitelerle ilgili yapılan bir araştırma var ve bu araştırmadan elde edilen veriler ise aşağıdaki gibi;

Görüldüğü üzere Şubat 2016 ve Şubat 2018 aralığında mobilden yapılan aramalardaki organik trafiklerde yüzde 20’ye varan bir düşüş var. Mobil aramaların son yıllarda bu denli artmasına rağmen yukarıda 2 yıllık veri karşılaştırması yapılan bir markanın her şeyi doğru yaptığı halde bir trafik kaybı yaşadığını görüyoruz. Bunun sebebi ise Google’ın getirdiği yeniliklerle kullanıcıların Google içerisinde kalarak farklı site ziyaretlerini azaltmasıdır.

  • Ayrıca yine Google’ın getirdiği bu özelliklerin başta birbirinden farklı 37 kategoride olması da diğer sitelerin trafiklerini olumsuz etkileyebilecek bir diğer unsurdur. Çünkü aşağıdaki 37 kategori için Google’ın yukarıdaki özelliklerinin geçerli olması demek aslında bu 37 kategoride Google ile rakipsiniz demektir ve dünyanın en büyük arama motoruyla rekabet etmeniz de pek mümkün değil.

Google’ın yaptığı son değişiklikler kullanıcının internetteki içeriklere ulaşma yöntemlerini değiştirecek güçte. Yani eğer dijital dönüşüme ayak uydurmak ve karlılığınızı arttırmak istiyorsanız; Google’ın yaptığı her yeniliği takip etmeniz ve arama motorunda da üst sıralarda yer almanız şart. Dijital platformlarda var olma sürecinizi günümüzde rekabet bu kadar yoğunken tek başına yürütebilmeniz de oldukça güç olabilir. Bu nedenle bir SEO Ajansı’ndan profesyonel  destek almak rakiplerinizin hızlıca önüne geçmenizi sağlayacaktır . SEO’nun markanıza nasıl değer katacağını öğrenmek için sizi SEO Marka Karlılığını Nasıl Artırır? yazımıza, SEO konusunda profesyonel ekibimizle tanışmak isterseniz de sizi İletişim Sayfamıza davet ediyoruz.

 

 

No Comments

Leave a reply