Setup34 Digital AgencySEO BLOG Google, Organik Sıralamaları Belirlerken Backlink Alımlarına Ne Kadar Dikkat Ediyor?

Google, Organik Sıralamaları Belirlerken Backlink Alımlarına Ne Kadar Dikkat Ediyor?

Dijital stratejinin en önemli unsurlarından biri olan organik sıralamalar, dönüşümleri artıracak en önemli trafik kaynaklarından biridir. Google arama sonuçları ile kazanılan trafik, diğer trafik yöntemleri ile karşılaştırıldığında en yüksek ziyaretçiyi getiren araçlardan biri olmuştur. Google verileri ile elde edilen tablo da bu gerçeği doğruluyor.

Tablodan da anlaşılacağı üzere organik aramalar, tüm sonuçlarda %40’ın üzerinde bir payla en çok tercih edilen arama yöntemi. Peki kullanıcılar ve Google için organik arama sonuçları bu kadar önemliyken; organik sıralamalarda yükselmenize olanak tanıyacak kriterler neler? Backlink ve diğer SEO stratejileri sıralamanızı nasıl etkiliyor?

Organik Sıralamaları Etkileyen Metrikler

Google’nin organik sıralamalarını etkileyen 200’den fazla SEO algoritması mevcut. Bu algoritmalar sürekli güncellenmekte ve algoritmalar değişmektedir. Bu nedenle web sitenizin ayakta kalmasını istiyor ve sıralamalarda iyi bir yer almayı kovalıyorsanız; Google’nin son gelişmelerini daima yakından takip etmelisiniz. 

Bağımsız bir araştırma şirketinin elde ettiği verilere göre Google My Business başta olmak üzere, Backlink çalışmaları organik sıralamaları yüksek oranda etkiliyor. Sıralamaları etkileyen en önemli unsurlardan ikincisi konumuna sahip Backlinkler, sıralama sonuçlarında %16,53 oranında bir paya sahip.

Backlink Alımı Nedir? SEO İçin Backlink Ne Anlam İfade Ediyor?

Backlink; bir web sitesi diğerine bağlandığında oluşan “geri link” veya “gelen link” demektir. SEO için en önemli metriklerden biri olan Backlink, “güven oyu”nu temsil ettiğinden SEO için oldukça değerlidir. Backlinkler temelde, başkalarının sizin içeriklerinize kefil olduğunu gösteren bir sinyaldir. Sitenize verilen geri bağlantıların varlığı, Google tarafından bağlanmaya değer olduğunuzu varsayarak SERP’te ortaya çıkmanıza yardımcı olur. Dolayısıyla geri bağlantı kazanmak, organik sıralamalarda konumunuzu ve görünürlüğünüzü olumlu yönde etkiler. Güvenilir ve bilinir sitelerden alınan backlinkler, en değerli backlink alımlarından biriyken; düşük potansiyelli, yetkinliği az , spam içerikli sayfalardan backlink almak bu spektrumun diğer ucunda yer alır.

En Sık Kullanılan Backlink Türleri

Dofollow link: Dofollow, arama motorlarının bağlantıyı takip etmesine izin veren ve kullanıcıyı site yönlendirebilen etikettir. Dofollow güvenilir kaynaklar olarak değerlendirilir ve buradan aldığınız etkileşim, sıralamanız değişmesine yardımcı olur.

Nofollow link: Nofollow, web sitenize verilen bağlantıların takip edilmesini engelleyen etikettir. SEO çalışmaları içerisinde yer alan backlinklerde sitenin güvenliğini sağlamak için kullanılan yöntemlerin başında gelir. Bağlantısı güvenilir bulunmayan siteler için nofollow etiketi kullanmak çok daha sağlıklıdır. 

Sponsorlu ya da ücretli link: İçeriğinizin ya da ürünlerinizin tanıtılması için kullanılan ücretli backlink işlemlerine sponsorlu link denir. Bu linkler için Google’yi bilgilendirmek gerekir. Link üzerine eklenecek “rel=”sponsored” özelliği “ ile linkiniz güvenle kullanılabilir hale gelir.

Backlink Nasıl Elde Edilir?

Kaliteli backlink elde etmek zaman alıcı bir süreçtir. Öncelikle bağlantı veren sitelerin içeriklerinize güvenecek bir konuma gelmesi gerekir. Sitenizin arama sonuçlarındaki performansını etkileyecek geri bağlantıları almanın çeşitli yolları vardır. İşte portföyünüze katkı sağlayacak backlink elde etme yöntemlerinden bazıları…

Yerel Dizin Gönderimi

Sitenizin çevrimiçi ve yerel dizinlerde görünür olması, size geri bağlantı sağlar. Bu bağlantılar dofollow olacağı gibi nofollow da olabilir. Ancak bu her iki durumda da yer dizinlerinde bulunması potansiyel müşterilerinizin web sitenize ulaşmasını ve yorumların okunmasını kolaylaştırır. Bunun yanı sıra Google My Businness’ta sitenizin haritalarda listelenmesi de müşterilerinizin size kolayca ulaşmasına olanak tanır. Backlink alımlarınızda güven oyunuzu artıran ve trafiğinizi %35 oranında artıran GMB ile ilgili “Markaların Kullanıcı Trafiğini %35 Oranında Artıran Rehber: Google My Business” başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz!

Misafir Yazarlık

Trafiği sitenizinkinden çok daha yüksek olan bir sitede misafir yazarlık yapmak, kendi sitenizde içerik üretmenizden çok daha karlıdır. Daha bilinir bir sitede görünür olmanız ziyaretçileriniz tarafından daha değerli olacak ve kişilerin sitenize olan güvenini artıracaktır.

Forumlardan Backlink Almak

Kullanıcı yorum ve görüşlerini temel alan forum sayfaları da eski ama etkili backlink alma yöntemlerinden biridir. Forum üyelikleri ile yorum yapma hakkına sahip olduktan sonra, içeriklerinizle ilgili başlıklarda kendi sitenize yönlendirmeler yapabilirsiniz. 

Sosyal Backlinkler

Sosyal medya mecralarından kazanılan geri bağlantılar, dijital pazarlamada en etkili dönüşüm metodlarından biridir. Sosyal medya backlinkleri, pazar ağınızı genişletmenize ve daha çok insana ulaşmanızı sağlar. Dofollow backlinkler de sitenizin kalitesinin artmasında son derece etkin olacaktır.

Web sitenizin kalitesini ve güvenirliğini artırmak yanı sıra; backlink alımları ile organik sıralama sonuçlarınızı iyileştirmek istiyorsanız teknolojiyi ve SEO stratejilerini yakından takip eden deneyimli ekibimiz ile tanışabilirsiniz. Setup34 ile reklam stratejilerinizi yeniden yazın!

No Comments

Leave a reply