Setup34 Digital AgencySEO BLOG Buyer Keywords Stratejisi

Buyer Keywords Stratejisi

Dijitalleşme ile hayatımızın pek çok alanında değişim ve dönüşümler  yaşadık. Bu değişim ve dönüşümlerden biri de tüketim alışkanlıklarımızda kendisini gösterdi. Mağazaya giderek gerçekleştirdiğimiz alışveriş, dijitalleşme ile birlikte e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş alışkanlığına evrildi. Klasik alışverişe alternatif olan bu yöntem; zaman ve uzam kısıtlamalarını ortadan kaldırma, zaman tasarrufu sağlama, daha fazla ürün çeşidine ulaşma, daha avantajlı fiyatlar ile satın alma gibi pek avantajı da beraberinde getirdi.

Alışveriş yöntemleri arasında hem tüketici hem de satıcıya yönelik pek çok avantaj sağlayan e-ticaret yönteminde, satıcıların için zorlu bir rekabet ortamı oluştuğu da önemli bir gerçek. Dolayısıyla satıcıların, daha fazla ziyaretçi ve tüketiciye ulaşabilmesi için doğru stratejiler oluşturması önemli. Bu stratejilerden biri olan buyer keywords stratejisi, satıcılara büyük avantaj sağlamakta. Bu yazımızda sizler için buyer keywords stratejisi hakkında önemli bilgileri derledik.

Buyer Keywords Nedir?

E- ticaret siteleri tarafından sıklıkla kullanılan bir strateji olan buyer keywords, dilimize alıcı-müşteri anahtar kelime olarak bilinmektedir. Alıcı anahtar kelimeleri, satın alma işlemi gerçekleştirmek isteyen müşterilerin, ürün ya da hizmet ile ilgili bilgi ve satın almaya yönelik arama yaparken kullandıkları arama terimleridir. Müşterilerin pek çoğu, satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce bilgi almaya yönelik araştırma yapıyor ve sonrasında satın alma işlemi gerçekleştiriyor. Pek çok markanın satış odaklı stratejileri, potansiyel müşterilerin bilgi alma ve araştırma yapma isteğini karşılamada yetersiz kalıyor. Buyer yani alıcı anahtar kelimeler ile araştırma yapan potansiyel müşteriler, sorularına yanıt bulduktan sonra satın alma işlemine yönelik harekete geçiyor. Markaların buyer anahtar kelimeleri göz ardı etmesi ise büyük bir müşteri kaybına sebep olabiliyor

Buyer Keywords Türleri Nelerdir?

Potansiyel müşterilerin satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce bilgi alma sürecinde kullandıkları arama terimlerinin 3 türü mevcut: Informational Keywords, Navigational Keywords ve Transactional Keywords.

Infotmational Keywords

Kullanıcıların ürün ya da hizmet ile ilgili genel bilgilere ulaşmasını sağlayan bilgilendirici anahtar kelimelerdir. Potansiyel müşteri, bir ürün ya da hizmete ihtiyaç duyduğunda, ihtiyacına yönelik bilgi sahibi olmak için araştırma yapmaya başlar. Awarwness yani farkındalık evresi olarak adlandırılan bu evrede, potansiyel müşteri genel bilgi sahibi olmayı amaçlar.

Farkındalık evresinde, kullanıcı ihtiyacının farkındadır. Dolayısıyla kullandığı long tail keywordlerin başında “nasıl” sorusu bulunur. Bu anahtar kelime öbeği ile potansiyel müşteri, sorusuna cevap bulmak ister.

En çok kullanılan anahtar kelimeler ise; En ucuz…?, nedir?, nasıl? alternatifleri nelerdir?, nasıl yapılır?, ….faydaları nelerdir?, …. zararı var mı?,  yöntemleri nelerdir?, en iyi …. nedir?, …. nasıl yapabilirim?’dir.

Navigational Keywords

Potansiyel müşterilerin, belirli bir ürün ya da hizmet araması yaparken kullandığı anahtar kelimelerdir. Consideration yani düşünme evresinde olan potansiyel müşteri, arayış içerisinde olduğu ürün ya da hizmete yönelik bir yol haritası, rota oluşturmuştur. Navigational keyword kullanarak spesifik bir marka, ürün ya da hizmete yönelik bilgi edinmeye başlar. Düşünme evresinde yani consideration evresinde olan potansiyel müşteri; marka, model, ürün, hizmet, özellik gibi spesifik kelimeler ile araştırma yapmaya başlamıştır.

En çok kullanılan navigational anahtar kelimeler; ürün adı, marka, garanti ve güvenlik bilgileri, ürün özelleri, en yakın şube ya da mağaza, ürün fiyatı, kargo seçenekleri, kullanıcı yorumları ile ilgili anahtar kelimelerdir.

Transactional Keywords

Kullanıcının yaptıkları araştırma sonrasında satın alma karar verdiği ürün ya da hizmet ile ilgili internet sitesine ulaşmak için kullandığı kelimelerdir. Conversion yani dönüşüm olarak adlandırılan bu evrede, kullanıcı satın alma işlemini gerçekleştirmeyi amaçlar.

Satın alma sürecinin son evresi olan conversion yani dönüşüm evresinde potansiyel müşteri hangi marka, ürün ya da hizmeti satın alacağına karar vermiş ve satın alma işlemine hazırdır. Bu evrede kullanılan anahtar kelimeler, satın alma işlemine başlanması ve tamamlanmasına yöneliktir.

Aksiyon almaya hazır kullanıcılar, transactional kelimelerle yapacakları aramalarla, satın alma işlemini tamamlamayı hedefler. İşlem yapacakları sayfaya ulaşırken, genel ürün adı, ürünle veya markayla eşleşen satış ve ödeme şartları gibi transactional kelimelerle satın alma işlemini tamamlayabilecekleri sayfalara yönelirler. Transactional anahtar kelime olarak en çok “nereden alınır?, satın al, satın alma, …. Sipariş, indirim, randevu al, rezervasyon yap” anahtar kelimeleri kullanılmaktadır.

 

No Comments

Leave a reply