Setup34 Digital AgencySEO BLOG 2021 Dijital Pazarlama Dünyasının Baş Tacı: Video Pazarlama
Video Pazarlama

2021 Dijital Pazarlama Dünyasının Baş Tacı: Video Pazarlama

2020 yılından beri devam eden Covid-19 salgını, insanların alışkanlıklarını da değiştirdi. İnsanlar daha çok bireyselleşmeye yönelirken; video formatların da popülerliği artış gösterdi. Özellikle YouTube ve TikTok gibi mecralar daha çok kullanılır hale geldi. Amerika’da yapılan bir araştırma, ülkede şubat ve mart aylarındaki pandemi sürecinde sadece bir hafta içerisinde 405 milyon saat içerik tükettiğini belirtti.

Video Pazarlama

Video Pazarlama

İnsanlar, video içeriklere yönelirken işletmeler de müşterilerini video formatlı alanlarla çok daha kolay kazanabileceğini fark etti ve dijital pazarlama stratejilerinin büyük bir bölümünü, videolar üstünden kurmaya başladı. İşte, 2021 dijital pazarlama dünyasının bir numaralı içerik formatı video pazarlama hakkındaki diğer detaylar…

Video Pazarlama Nedir?

Video pazarlama, markaların genellikle ürünlerini tanıtmak için tercih ettiği aynı zamanda marka bilinirliği çalışmalarında da sıkça kullandığı pazarlama türlerinden biridir. Markaların hikayesini anlatabilmesi, kullanıcılarıyla yakından bir bağ kurabilmesi için de video pazarlamanın faydaları yadsınamaz bir gerçektir. Video pazarlama içerikleri, müşterilerinizin güven duygusunu pekiştirirken; ürün ya da hizmetlerinizi de yakından tanımasına olanak sağlar. Wyzowl’un açıklamasına göre, müşterilerin %84’lük bir kısmı video izledikten sonra ürünü satın alma konusunda ikna oluyor. Web site trafiklerinin ve oturum sürelerinin de artması için video içerikler son derece önemli! Öyle ki, web sitesinde video içerik bulunan markalar, müşterilerini en az iki dakika daha sitesinde tutmayı başarıyor.

Video Pazarlama’nın Avantajları

Markanızın ve ürünlerinizin akılda kalıcılığını artırır.

İnsan algısında en çok işlem gören bilgi türü, görseldir. Görseller, %90 oranında zihinde işlenerek algıda kalıcılığını korur. Hayatımızın her alanında önemli bir işlevi olan görseller, dijital pazarlama kanallarında kullanılıp hareket ve sesle birleştiğinde yani kısaca video haline geldiğinde ise bu kalıcığını %180 oranında artırır. Z kuşağının en sevdiği bu içerik türü, onları dijital kanallarınızdan yakalamanız için de son derece önemli. Markaların hedef kitlesinin büyük bir bölümünü oluşturmaya başlayan Z kuşağının, reklam stratejileriniz için önemini incelemek için “ Pazarlama Stratejilerinde Hedef Kitle Olarak Z Kuşağı Neden Önemli?” başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yatırım getirinizin artmasını sağlar.

Wyzowl tarafından 2020 yılında yapılmış bir ankette şirketlerin %88’i, videolarla olumlu bir yatırım getirisi elde ettiğini belirtti. Aberdeen Group’un yaptığı başka bir araştırmaysa, video kullanan markaların kullanmayanlara göre %49 daha fazla gelir elde ettiği sonucunu ortaya çıkardı. İki farklı araştırmanının da ortaya sunmuş olduğu verilerde, videomarketing çalışmalarının gelir üstünde ne kadar etkili olduğunu görebiliyoruz. Ancak sadece bu kadarla da sınırlı değil. Markalar, işletmeler her geçen gün video kanallarına ayırdığı bütçeleri büyütmek yanı sıra içerik kalitelerini de artıyor. Bu nedenle rakipleriniz video içeriklere dahil olduysa elinizi hızlı tutmalısınız. Sadece bu formattaki içeriklere yönelmeniz pek de yeterli olmayacaktır. Sizi bir adım öteye taşıyacak, rakiplerinizden ayrılarak gelirinizi maksimum seviyede artırabileceğiniz yol, yaratıcı video içerikleri olacaktır.

Video içerikler SEO için önemlidir.

Video içeriklerin hızlıca tüketildiği platformalardan biri de YouTube. YouTube, Google’ a ait olmasından dolayı, arama motorlarındaki sıralamayı etkileyen SEO üzerinde de son derece etkili. Bu nedenle ürün tanıtım videolarınız için, dijitaldeki reklam kampanyalarınız ve markanızın hikayesi için video formatındaki içerikleri tercih edebilirsiniz. Videopazarlama için bir destek arıyor, videolarınızı yaratıcı fikirlerle buluşturmak istiyorsanız bizimle tanışın! Setup34’le dijital pazarlama süreçlerinizi yeniden yazın!

No Comments

Leave a reply