Setup34 Digital AgencySektörel Haberler Son Zamanlarda Çığ Gibi Büyüyen NFT Nedir?
nft_nasil_yapilir_

Son Zamanlarda Çığ Gibi Büyüyen NFT Nedir?

Pandemiden önce dijital para birimleri çok kabul edilen ve rağbet gören bir durum değil iken, pandemiden sonra değişen dünya, yaşam standartları ve satın alma alışkanlıklarıyla beraber dijital para birimleri de değişen dünyaya uyum sağlamıştır. Bu uyum beraberinde birçok soruyu da getirmiş oldu.  Bu soruların başında, günümüzde çok değerlenen dijital para birimleri ilerleyen dönemlerde fiziksel para biriminin önüne geçebilir gelmektedir. Sorular oluşmaya devam ederken; Bitcoin, Etherium, Doge coin, Shiba, Terra gibi dijital para birimleri hızla büyümekte ve değer kazanmaktadır.

Dijital para birimleri hızla değer kazanırken, beraberinde buna bağlı olarak dijital parayla satın alabileceğiniz tokenlerde (dijital varlıklar, dijital projeler) gün geçtikçe popüler hale gelip büyümektedir. Bahsettiğimiz tokenlerin 2 türü bulunmaktadır. Birincisi menkul kıymet tokeni kincisi ise hizmet tokenidir. Menkul kıymet tokenleri genel olarak “mali değeri olan, yatırım amacı olarak kullanılan ve üzerinde pazarlık yapılan dijital parçalardır” Hizmet tokeni ise “daha çok hizmet almaya yönelik” tokenlere denir. Bu ay hazırladığımız blog yazımızda ise Menkul kıymet tokenlerinden olan NFT hakkında bilmediğiniz birçok konuda sizi aydınlatmaya çalışacağız. “Son Dönemlerde Giderek Çığ Gibi NFT Çılgınlığı Nedir?” yazımızı sizler için derledik. Setup34 olarak keyifli okumalar dileriz!

Hepimizin Duyduğu Ama Hakkında Birçok Bilinmeyenin Olduğu NFT Nedir?

NFT_

NFT gerçek anlamda herkesin bir şekilde kulak aşinalığının olduğu, ama henüz kimse tarafından tam olarak bilinmeyen bir kavramdır. NFT’yi tam olarak açıklamak gerekirse; hem finans, hem de sanat dünyasında popüler hale gelen dijital varlıkların genel adıdır. Non-Fungible Token açılımına sahip bu dijital varlıklar, bir sanat eserin başkası tarafından taklit edilmesini zorlaştıran bir koruyucudur. Başkası tarafından taklit edilemeyen veya değiştirilemeyen varlıklar benzersiz ve özeldir. Bu sebepten dolayı çok fazla ilgi gören NFTler fiziksel dünyadaki özel ve benzersiz koleksiyonların dijitale yansımış halidir.

NFT varlıkları herkes tarafından üretebilinir, önemli olan üretilen NFT’nin özel ve daha önce tasarlanmamış olması gerekiyor. Üretilen özel NFTler sistemden satışı gerçekleştirilerek dijital bir kazanç elde etmiş olunur. Alıcısının çok fazla olduğu NFT dünyasında, sanat eserini satmak sanılanın aksine oldukça zordur Çünkü alıcısının çok olduğu NFT dünyasında bir o kadar da satıcısı çoktur. Bu yüzden tasarlanan dijital sanat eserleri dikkat çekici olmalıdır.

Menkul kıymet kategorisinde olan NFT projeleri, benzersiz oluşlarıyla dikkatleri çekerken aynı zamanda telif haklarıyla eserin haklarının korunması da NFT’nin tercih edilmesinde önemli bir etmen konumundadır. NFT ‘nin tüm fikir hakları telif haklarıyla güvence altına alınırken ayrıca projeler değiş tokuşa ve pazarlığa kapalı bir alandır. Eğer NFT alacaksanız şayet,  projesinin sahibiyle pazarlık veya değiş tokuş konusuna girmemeye özen göstermelisin. Aksi halde proje hakları ihlal edilmiş olunur.

İlgi Çeken NFT Projeleri Nasıl Oluşturulur?

nft_nedir_

Projeleri oluşturmak sanılanın aksine oldukça kolaydır ve hızlı bir işlemdir. Herkes tarafından kolayca oluşturulan bu NFT art projeleri, Photoshop ve benzeri tasarım programlarında tasarlanarak, güvenilir satış sitelerine yüklenip satılabilir. NFT art projenizi tasarladıktan sonra, dijital bir cüzdan oluşturarak içerisine yeterli miktarda Etherium yükleyip projenizi siteye hızlı bir şekilde yükleyebilirsiniz. Yüklediğiniz sanat eseri saniyeler içerisinde sitenin sisteminde NFT haline dönerek siteye yüklenmiş olacaktır. Ardından projenize dikkat çekici bir açıklama girerek, diğer alıcıların dikkatini çekerek eserinizin satın alınma ihtimallerini yükseltebilirsiniz.

 

NFT Projelerini Daha Hızlı Satmanızı Sağlayacak Tüyolar

nft_nasil_satilir_

NFT yapmak oldukça kolay olsa da projeyi satma aşaması bazen oldukça zor olabiliyor. Yüzbinlerce Nft satışı gerçekleşen satış sitelerin de projenizi öne çıkarmak oldukça önemli çünkü diğer NFT projelerinden sıyrılıp öne çıkarak satın alınma oranını yükseltir. Bu noktada fiziksel dünyada olduğu gibi sanal dünyada da reklam oldukça önem arz etmektedir. Reklamı doğru yapılan eser, kolay bir şekilde satabilmeniz için Setup34 olarak sizler altın değerinde küçük tüyolar hazırladık.

  • İlk olarak dijital sanat eserinizi siteye yükledikten sonra, eseriniz için Twitch kanalı açmalısınız. Twitch kanalı açmak, büyük kitlelere yaptığınız projeleri duyurma ve dikkat çekme açısından oldukça önemlidir. Böylelikle  eserinizin daha hızlı bir şekilde satılmasını sağlar.
  • İkinci olarak NFT art projenize İnstagram hesabı açmak oldukça faydalı taktiklerin başında gelmektedir. Projeniz için açacağınız İnstagram sayfası yine büyük kitlelere tasarımınızı göstermek açısından etkili bir hamledir. Projenize açmış olduğunuz sayfaya, NFT’lerinizin resimlerini story ve post şeklinde paylaşarak daha görünür kılabilirsiniz. Potansiyel satın alabilecek müşteri kitlenizi de büyütmüş olursunuz.
  • Son olarak  projenize Twitter hesabı açmalısınız. Açtığınız Twitter hesabınızda, İnstagram hesabıyla eş değer paylaşımlar yapmalısınız ayrıca yaptığınız paylaşımlara ilgli hastagleri eklemeyi unutmayın.
  • İnstagram hesabı ile ilgili bir diğer konu ise; eserlerinizin hikayesini paylaşmanız alıcı açısından güvenilirlik sağlar böylece yaptığınız esere güvenip alması daha yüksektir. Ayrıca eserin yol haritasını da paylaşmak güvenilirliği daha da arttırmaya yardımcı olur.

No Comments

Leave a reply