Setup34 Digital AgencySektörel Haberler 2017 Yılında Türkiye’de Google’da En Çok Aranan Kelimeler

2017 Yılında Türkiye’de Google’da En Çok Aranan Kelimeler

Yıl boyunca bir sürü şeyi merak ettik. Cevapları ise her zaman olduğu gibi ilk akla gelen Google’dan almaya çalıştık. Google’da boş durmayıp tüm arananların listesini her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyaya sundu. Google’da en çok aranan kelimeler bu yıl listeye yeni giren kavramlarla hepimizi şaşırtmadı değil.

Tüm dünyanın ilgi alanını ve insanların en çok neyi merak edip araştırmaya yöneldiklerini ortaya çıkaran bu rapor ülkemizde yaşayan insanların da arama motoruna neler yazıp arattığını gözler önüne serdi. Yıl boyunca konuşulan, gündeme gelip, uzun süre insanların ilgisini çeken konuları da burada görebiliyoruz. Yani bir yılın haritasını çıkarabilmek mümkün…

Genel aramalar kategorisine bakacak olursak yılbaşı ikramiyeleri insanların merakla beklediği sonuçlardan bir olunca aramalara da bu yansımış. Yıl içinde sosyal medya ve geleneksel medyada gündeme bir anda gelen ve stresten muzdarip insanımızı dikkatini çeken stres çarkı da ikinci sırada yerini almış.

GENEL ARAMALAR

1) Milli Piyango 2017
2) Stres çarkı
3) YSK
4) e-okul
5) Referandum sonuçları
6) Morpa Kampüs
7) Bayram mesajları
8) Altın fiyatları
9) Katar
10) Arakan

 

Kavramların tanımları ve merak edilen bazı şeylerin nasıl yapıldığı arama motoruna giren kavramlar arasında. İlk sırada dikkat çeken pestisit kavramı Türkiye’de bir Tv dizisi ile beraber gündeme geldi. Bu yıl Kodlama ve Youtuber kavramlarının Google’da en çok aranan kelimeler arasına girmesiyle modern teknolojiye olan ilginin ne ölçüde arttığını gösteriyor.

NEDİR – NASIL

1) Pestisit
2) Varlık Fonu
3) Chia Tohumu
4) Başkanlık Sistemi
5) Kara Cuma
6) Cushing Sendromu
7) YouTuber
8) Kodlama
9) Stalk
10) Sübye

 

Hangimiz GOT’un yeni sezonunu merak ve heyecanla beklemedik ki? Dünya çapında beklenen ve aranan dizi olan Game Of Thrones ilk sırada yerini korumaya devam etmiş bu yıl da. Yıl içinde özellikle gençlerin ilgisini uyandıran Stranger Things dışında yerli dizilerin ağırlıkta olduğunu görüyoruz.

DİZİ

1) Game Of Thrones
2) Fi
3) İçerde
4) Kalp Atışı
5) İsimsizler
6) İstanbullu Gelin
7) Siyah Beyaz Aşk
8) Şevket Yerimdar
9) Söz
10) Stranger Things

 

Yıl içinde hayatını kaybeden ünlüler başta olmak üzere dikkat çekici çıkışlar yaparak gündeme gelen ünlüler de listede yer almış.

ÜNLÜLER

1) Vatan Şaşmaz
2) Filiz Aker
3) İbrahim Erkal
4) Harun Kolçak
5) Cem Korkmaz
6) Metin Hara
7) Tayfun Talipoğlu
8) Tarkan
9) Aleyna Tilki
10) Murat Başoğlu

 

Ülke olarak tatlıya olan ilgimizi burada da belli etmişiz. İlk üçte aratılan yemek tarifleri de bunu ıspatlar nitelikte.

YEMEK TARİFİ

1) Krep
2) Aşure
3) Güllaç
4) Enginar
5) Kuymak
6) İçli Köfte
7) Mücver
8) Pankek
9) Trileçe
10) Humus

Ülke olarak yeniliklere ve değişime ne kadar açık olduğumuzu dinlenilen ve aranan müziklerden de anlayabiliyoruz. Google’da en çok aranan kelimeler olarak müzik piyasasına yeni giren ve bir anda popüler olan şarkılar ve şarkıcıları ilk sıralarda görebiliyoruz

ŞARKI

1)Gece Gölgenin Rahatına Bak- Çağatay Akman
2) Sen Olsan Bari- Aleyna Tilki
3) Erik Dalı Gevrektir- Ömer Faruk Bostan
4) Yolla- Tarkan
5) Canavar- Derya Uluğ
6) Yorumlardan Şarkı- Orkun Işıtmak
7) Koştum Hekime- Burak King
8) Kıymetlim- Mustafa Ceceli&İrem Derici
9) Muhbir- Sıla
10) Ateşle Oynama- Erol Evgin

No Comments

Leave a reply