Motion Graphics Nedir?

Dijital pazarlamanın etkisinin arttığı çağımızda web tasarımının daha önemli hale gelmesiyle hayatımıza sürekli yeni kavramlar giriyor. Bu kavramlardan biri de kuşkusuz; motion graphics yani hareketli görseller…

Motion Graphics’i Tanıyalım

Hareketli görseller olarak tanımlamanın mümkün olduğu Motion Grafikler, görsellerin çeşitli programlarla hareketlendirilmesi sonucu oluşan tasarımlara denir. Dijitalleşen dünya ile sosyal medya hesaplarında ve internet sitelerinde sık sık karşılaşmamızın mümkün olduğu hareketli görseller doğru hazırlanırsa tüketicilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Herhangi bir marka için tasarlanan Motion Grafiklerle dolu bir video akılda kalarak markanın sembollerinden birine dönüşebilir. Başarılı bir Motion Graphics hazırlamak için en önemli nokta  doğru görseli doğru yazıyla ve doğru program aracılığıyla birleştirmektir.

Hareketli grafikler, tanıtılan ürüne derinlik katmak ve derinlik katarken karşımızdaki kişinin estetik duygusuna hitap ederek beğenisini kazanmak için oldukça popüler bir yoldur. Motion Graphics animasyonların normal videolardan en büyük farkı görsel tasarım unsurlarının daha büyük önem arz etmesidir. Ayrıca yıllar boyu moda olan statik grafiklerin yerini alan hareketli görseller ile 2 boyutlu ya da 3 boyutlu hareketli görseller hazırlamak mümkündür.

Motion Graphicse dair bilgileri toparlayacak olursak kısacası karşımıza çıkan tasarımlarda hareketli bir grafik öğesiyle karşılaşıyorsak bu ürün Motion Graphics’tir.

Özellikle grafik tasarım ajanslarında çalışan Motion Graphics Designer’lar tarafından hazırlanan hareketli görsellerin yapımında  kullanılan en popüler program After Effects’tir.

After Effects’i Tanıyalım

Motion Graphics alanında sektörün en çok tercih edilen heyecan verici video kompozisyon programı After Effects, Adobe tarafından 2010 yılında satın alınmıştır. Adobe’ün bünyesindeki  birkaç program ile önemli benzerlikleri bulunan After Effects, daha çok hareketli görsel yapımında kullanılmasıyla diğer Adobe ürünlerinden ayrışır. After Effects’in her geçen gün daha önemli hale gelen bir sektördeki önemli programlardan biri olmasının nedeni; programdaki ücretsiz eklentilerin de çok başarılı olmasıdır.

After Effects’in yaptıklarına dair sınırları belirlemek oldukça zordur çünkü After Effects bünyesindeki özelliklerle birbirinden farklı bir çok işi yapabilir. Genellikle üzerinde çalıştığınız projeye dair çekimlerin bitmesinin ardından görselleri birleştirip hareketlendirmek için kullanılan After Effects, alışan kişinin kolayca kullanabilmesini sağlayan özellikleriyle de tercih edilmektedir. Ayrıca bu program hem Linux hem de Windows  işletim sistemleri üzerinde kullanılabilir.

After Effects’te Yer Alan Birkaç Efekt

After Effects’in sektördeki önemli programlardan biri haline gelmesinde şüphesiz içeriğinde barındırdığı efektlerin de büyük önemi söz konusudur. Bu efektlerden en önemlileri;

Simülasyon Efektleri

Gerçek bir dünya sürecinin taklit edilmesi olarak tanımlamanın mümkün olduğu simülasyon, hareketli görsel tasarımlarında da büyük önem arz eder. Adobe After Effects’de sanal gerçeklik yaratmak için kullanabileceğiniz 18 tane simülasyon efekti vardır. Bu efektler sayesinde görsellerinizi hareketlendirirken gerçekliğe yakın tasarımlar yapanilirsiniz. Ayrıca efektlerle etki oluşturmak için seçtiğiniz efekti sadece görselin üzerine sürükleyip bırakmanızın yeterli olması da After Effects’in size sağlayacağı en büyük kolaylıklardan biridir.

Stilize Efektler

Stil efektleri, isminden de anlaşılacağı gibi hareketli görsellerinizi düzenlemeniz ve onları zevkinize daha uygun hale getirmeniz için kullanılan efektlerdir. Hazırladığınız hareketli görselin sizin yorumunuzu yansıtması için stilize efektlerden yararlanabilirsiniz.

Motion Graphics Nasıl Yapılır?

Motion Graphic oluşturabilmek için yapılması gerekenlerden ilki; hareketlendirilecek görsellerin seçilmesidir. Eldeki görsellerin özenle ayrıştırılmasından sonra geriye kalan görseller hareketlendirilmek üzere kullanılır. Bu noktada da konuyla ilgili programlardan yararlanılır. After Effects dışında motion graphics yapımında kullanılabilecek popüler programlar; Nuke, Flame, Fusion, Motion  olarak listelenebilir. Programlar aracılığıyla hareketlendirilen görsellere yine kullanılan program aracılığıyla ses efektleri ve müzik eklenerek hareketli görselin kurgusu tamamlanır.

Siz de web sitenizin tasarımı için fikir almak isterseniz ‘Web Tasarım Ve Uygulama’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgi Çeken İçerikler

On Page Seo Nedir?

On Page SEO, internet sayfalarının her anlamda SEO’ya uyumlu...

Sosyal Medya Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Günümüz dünyasında faaliyet gösteren markaları derinlemesine incelersek; markalarda çalışan...

Kurumsal SEO Danışmanlığının 5 Faydası

Günümüz dünyasında marka karlılığının sürdürülebilirliği açısından geleneksel pazarlama yöntemlerinin...

Sosyal Medya Ajansı Niçin Önemlidir?

Sosyal Medya Ajansı Sosyal medya markaların günümüzde müşterilerine en hızlı...

Etkili Eposta Pazarlama Listesinin Artıları

Eğer dijital pazarlama ile ilgileniyor ve işletmeniz için yöntemlerini...

Son Dönem Çalışmalarımız

Kosifler Turizm Setup34'ü seçti.

Kosifler Turizm Yatırımcılık

Kosifler Şirketler Grubu, 1945 yılından itibaren inşaat, otomotiv, turizm, sigorta, denizcilik ve bilişim teknolojisi alanlarında faaliyet gösteren Türkiye'nin en saygın şirketlerindendir. Kosifler Turizm, turizm sektörünün...
TSPB Setup34'ü tercih etti.

TSPB

Kamu kurumu niteliğinde, özdüzenleyici bir meslek kuruluşu olan Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, Sermaye Piyasası Kanunu ile 11 Şubat 2001’de kurulmuş ve Nisan 2001’de faaliyete...
Deriden.com.tr Setup34'ü tercih etti.

Deriden

Deriden 1981 yılından günümüze kadar dünyada bilinen ve en çok giyilen markaların Türkiye pazarında satışını yapmaktadır. Fiziksel mağazalarının dışında eticaret mağazasında da büyüme hedefi olan...