Setup34 Digital AgencyDijital Pazarlama Yapay Zeka İle E-Mail Marketing

Yapay Zeka İle E-Mail Marketing

Muhtemelen robotların teknolojinin harikaları aracılığıyla duyarlılık kazandığını tasvir eden bilim kurgu filmlerinden ilk yapay zeka zevkinize sahip oldunuz. Bu hala yakın gelecekte olmaktan çok uzaktır, ancak bu tür ilerlemelerin gerçekten başarılması şaşırtıcı olmaz.

Robotların dünyayı ele geçireceği düşüncesi ve bununla alakalı ortaya atılan her spekülasyon yapay zekanın korkutuculuğunu öne sürüyor. Ancak, yapay zekanın geliştirdiği optimizasyonlar, bizi bu konudan uzaklaştırmış bulunuyor. Farklı süreçleri iyileştirmek için kullanıldığından, çeşitli endüstrilerde teknoloji; üç boyutlu yazıcılar, nesnelerin interneti (IoT), akıllı fabrikalar, artırılmış gerçeklik, otonom sistemler, yapay zeka, büyük veri, ileri geleceğin teknolojileri ile ortaya çıkan eğilimler vardır. Dijital pazarlama alanında, özellikle e-posta pazarlaması söz konusu olduğunda, yapay zeka çok önemli bir rol oynamaktadır.

E-posta gönderme, doğrudan yaklaşımı ve uygun maliyetli metodolojisi için dijital pazarlamanın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Yapay zekanın yardımıyla e-posta pazarlaması her zamankinden daha güçlü. Kişiselleştirme, otomasyon ve veri analizi dahil olmak üzere daha yüksek dönüşüm elde etmek için çeşitli faydalar sağladı. E-posta stratejinize daha uygun sonuçlar ve ekstra destek sağlamak için, AI, e-posta pazarlama taktiklerinizi yükseltmenin anahtarıdır.

Yapay zeka, e-posta pazarlaması, dönüşümleri teşvik etme ve gelişmiş kişiselleştirmeyi sağlayarak elde edebileceğimizi büyük ölçüde genişletti.

 • AI, konu satırlarını tıklamalar için optimize ederek ve performanslarını doğru bir şekilde izleyerek harika metin yazarlarından bir adım önde olmayı hedefliyor.
 • Öngörücü analitik, geçmiş konuşmalara dayanarak gelecekteki katılımın niteliğini belirlemeye yardımcı olmaya başladı.
 • AI, çeşitli e-posta dostu formatlarda içerik üretebilir ve optimize edebilir.
 • AI, müşterilerin göz atma alışkanlıklarını ve tercihlerini analiz ederek e-postalarınızı zamanlama, takip etme ve yeniden hedefleme konusunda tahminde bulunur.
 • AI, belirli bir veri kümesinin hangi öğelerinin en öngörücü olanlar olduğunu tespit ederken, hangilerine dikkat edileceğini ve hangilerinin göz ardı edileceğini deşifre eder.
 • AI, bir öneri yaparken veya bir soruyu cevaplarken toplanan veriler arasında en öngörücü nitelikleri analiz etme yeteneğine sahiptir.
 • Yapay zekanın bir alt alanı olan makine öğrenimi, her bir yinelemeyle olgunlaşırken kendini programlama ve yeniden programlamada yardımcı olur. Hatta çıkarılan bilgilere ve deney sonuçlarına göre verileri değiştirebilir ve analiz edebilir.

AI’nın kesinlikle e-posta pazarlamasında benzeri görülmemiş bir gelişmeye yol açacak büyük bir büyümeye sahip olacaktır. Uzun vadede e-posta pazarlamasına nasıl fayda sağlayacağını açıklayabiliriz:

 • AI, çeşitli e-posta pazarlama kampanyalarının ayrıntılı bir analizini sunabilir.
 • Hatta günlük sonuçları ve e-posta pazarlamasının performansını artırabilir.
 • Yapay zeka, mevcut müşterileri korurken işletmelerin yeni müşteriler belirlemelerine yardımcı olabilir.
 • Ticari büyüme hakkında daha iyi bilgi sağlayabilir.

Kısacası, AI’yi e-posta pazarlama stratejilerine dahil etmek, daha yüksek dönüşüm oranları, daha iyi kişiselleştirme, akıllı segmentasyon, müşteri memnuniyetini artıracaktır. Pazarlamacıların e-posta pazarlama kampanyalarından en iyi şekilde yararlanmak için yapay zekayı nasıl dahil edebileceklerini ayrıntılı olarak inceleyelim.

Konu Başlıklarını Optimize Etme

E-postalarınız için seçtiğiniz konu başlıkları, genel stratejinizin en önemli bölümlerinden biridir. İyi bir e-posta konu başlığı, alıcının gelen kutusunda göze çarparak e-postaları tıklayıp okumayı teşvik eder. Öte yandan, kötü bir konu başlığı gözden kaçırılacak ve yok sayılmayacak, hatta daha da kötüsü spam olarak yorumlanabilecektir. Önceden iyi bir konu başlığı için çok fazla analiz gerekiyordu, ancak AI şimdi bunu basit bir görev haline getiriyor.

AI, daha yüksek bir tıklama oranını çekecek konu başlığı oluşturmak adına çeşitli algoritmalar kullanır. Konu başlıklarınızı zaman içinde optimize etmek ve iyileştirmek için her bir pazarlama kampanyasının sonuçlarını analiz etmektedir.

Kişiselleştirilmiş E-Posta Gönderme

Kişiselleştirilmiş konu satırına sahip e-postaların açılması % 26 daha fazladır ve 6 kat daha yüksek işlem oranları sunmaktadır.

“Sevgili işletme sahibine” veya kullanıcının gerçek adı dışında herhangi bir şeye yönelik genel, kişiselleştirilmemiş e-postalar spam içerikli e-posta olarak görülebiliyor. E-posta pazarlamasında temel bir kişiselleştirme düzeyi oldukça uzun bir süredir yaygın olsa da, AI gerçekten olasılıkları genişletiyor. Öngörücü analitik, önceki etkileşimlere ve veri trendlerine dayalı gelecekteki davranışları tahmin etmek için karmaşık algoritmalar, müşteri verileri ve makine öğrenimi kullanmaktadır.

Örneğin, pazarlamacılar yapay zekayı kullanarak belirli bir müşterinin ilgilendiği önerilen ürünleri önerebilir ve bu ürünleri bireysel olarak e-posta iletişimine ekleyebilir. Bu veriye dayalı bilgilerle, müşterilerinizin her biri için kişiselleştirilmiş, özelleştirilmiş e-postalar oluşturabilirsiniz. Başka bir deyişle, yapay zeka, hedef kitlenizle kişisel bir düzeyde yankı uyandırmanın harika bir yoludur.

Akıllı Segmentasyon ve Hedeflemeye Yönelik Çalışma

Farklı abonelerin farklı ilgi alanları ve tercihleri ​​olduğundan, e-posta pazarlamacıları için ayrı ayrı kategorilere ayırmanın ve farklı e-postalar göndermenin gerekli olduğunu anlamaları önemlidir. E-posta listenize özel promosyonlar sunmak, hem daha fazla müşteriyi listenize kaydolmaya hem de satışları artırmaya ikna etmenin harika bir yoludur.

Her bir müşteri için en uygun teklifi belirlemek için makine zekasını kullanarak promosyonlarınızı her müşteriye göre özelleştirerek satışları daha da artırabilirsiniz. Bir müşteri % 10 indirim şansına sahipse, potansiyel kârınızı % 50 teklif ederek azaltırsınız. Ancak, başka bir müşterinin cüzdanını daha az bir şey için açmayacağını biliyorsanız, daha iyi bir satış yapma şansı için onlara daha yüksek indirim sunabilirsiniz.

Ayrıca, belirli ürünler, ücretsiz gönderim ve diğer ücretsiz ürünler, indirimler veya teşvikler için promosyonlar sunmayı da seçebilirsiniz. Hepsi her müşterinin alışveriş davranışına ve etkileşimlerine göre kişiselleştirilmiştir. Yapay zekanın gücü olmadan bu tür bireysel tanıtım özelleştirmesi imkansız olurdu. E-posta pazarlamacılarının müşterilerin kesin ayrıntılarına ve spesifik davranışsal sinyallerine erişmesi ve böylece bunları net, yeni ve farklı gruplara ayırması daha kolay hale geldi. Kısacası, doğru şekilde bölümlere ayrılırsa e-posta kampanyanız bir üst düzeye çıkarılabilir.

E-posta Gönderme Süresini Optimize Etme

Müşterilerinize ne sıklıkla e-posta göndereceğinizi ve bunun için en iyi zamanları bulmak, parça sanatı ve parça bilimidir. Geleneksel olarak pazarlamacılar bu zamanlamaları anlamak için deneylere, veri analizlerine, kendi sağduyularına ve sezgilerine güvenirler. AI, çeşitli veri noktalarını otomatik olarak analiz ederek e-posta kampanyalarınızın zamanlamasını ve sıklığını seçme tahminini ortadan kaldırıyor. AI algoritmaları, e-postalarınızı göndermek ve okumak için en uygun zamanı belirleyebiliyor. AI, e-postaları göndermek için doğru zamanı tam olarak planlamak üzere müşterinizin kişisel alışkanlıklarını, saat dilimlerini ve kesinti sürelerini de göz önünde bulundurmaktadır.

Sadece bu değil, aynı zamanda yapay zekanın gücü, bu süreci bireysel olarak otomatikleştirmenizi sağlar. Önceden, tüm listenize bir e-posta göndermek için tek bir zaman seçmeniz gerekiyordu. Artık demografik özelliklere ve önceki etkileşimlerine göre etkileşimi optimize etmek için müşterilere farklı zamanlarda e-posta gönderebileceksiniz.

Yapay zeka ile her bir müşteri için satışları ve etkileşimi optimize etmek üzere e-posta zamanlamalarını otomatikleştirmek ve kişiselleştirmek mümkündür.

Ürün Önerileri İçin

Müşteriniz alışveriş sepetine ürün ekledi ancak ödeme işlemini tamamlamadı mı? E-posta yeniden hedefleme ile satışlarınızı artırmanın ve alışveriş sepetini bırakma oranını azaltmanın oldukça etkili bir yoludur. Yapay zeka, müşterinin çevrim içi etkinliğini ve satın alma modelini analiz etme yeteneğiyle, etkileşimi artırarak, tıklama oranlarını ve satışları artırırken ilgili ürün önerisi e-postalarını gerçek zamanlı olarak göndermenize yardımcı olmaktadır.

Bazı müşteriler, web sitenizden ayrıldıktan bir saat sonra gönderilen bir e-postaya daha iyi yanıt verebilirken, diğerleri bir veya iki gün boyunca satın alma işlemlerini yapmaya hazır olmayabilir. AI, bu farklı müşteri türlerini ayırt edebilir ve yeniden hedefleme ile e-postalarınızı en uygun zamanda gönderebilir. Algoritmik olarak seçilmiş başka bir öğe önererek satış değerinizi bile artırabilirsiniz.

Yapay zekanın tüm bu kullanımları aynı faydaları sunar. Artan katılım ve dönüşümler, satış ve gelir artışı, daha hızlı ve daha verimli süreçler. Yapay zeka, herhangi bir e-posta pazarlamacısı için değerli bir yatırımdır. Yapay zeka destekli e-posta pazarlamasını işletmenize dahil etmek, kaynaklarınızın optimum şekilde kullanılmasına yol açar. Sonuç olarak, yapay zeka ve makine öğrenimi, herhangi bir e-posta pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu nedenle, işin uzun vadesinde başarılı olmak istiyorsanız, AI ile yollarınızı birleştirmenin zamanı geldi. Ölçeklenebilir, kişiselleştirilmiş e-posta otomasyonu ile pazarlama hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız Message34 ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

No Comments

Leave a reply