Setup34 Digital AgencyDijital Pazarlama Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım Nedir?

Teknolojik gelişmelerin ve yeniliklerin önünde hiçbir şey duramıyor. Hemen her gün kendini yenileyen bir dünyaya uyanıyoruz. Özellikle dijital dünyada yeniliklere ayak uydurmak, gün geçtikçe kaçınılmaz bir hal alıyor. Responsive tasarım da bu değişimin parçalarından biri aslında. Örneğin, günümüzde mobil cihazlardan yapılan web sitesi ziyaretleri dünya çapında %25 seviyelerine ulaşmış durumda. Hal böyle olunca sitelerin sadece masaüstü uyumlu olması da bir handikap yaratıyor ve mobil uyumluluğun önemi gittikçe artmaya başlıyor. Responsive tasarım kavramı da teknolojik yeniliklerin ardından gelinen noktada herkesin uygulamaya başladığı bir kavram haline geldi.

Responsive tasarım kavramını kısaca tanımlamak gerekirse, tasarımın farklı ekran çözünürlüklerine  göre uyum sağlaması anlamına gelir. Son yıllarda adına çok sık rastladığımız bu kavram ilk olarak 2010 yılında karşımıza çıktı. Ülkemizde ise son birkaç yılda kendini duyurdu.

Responsive Tasarımlı Bir Site Nasıl Görünür?

Hemen herkes kullandığı web sitelerinin, mobil uyumlu olmasına özen gösteriyor. Bu hem kullanıcı hem de marka açısından önem taşıyor. Mobil cihazlara uygun web projeleri hazırlamanın en uygun yollarından biri olan responsive tasarım, farklı ekran çözünürlüklerine uyum sağlar. Yani responsive olarak tasarlanmış bir web sitesi masaüstü bilgisayarda farklı görünürken, mobil cihazlarda daha farklı görünür ve cihazın boyutuna göre yeniden şekillendirilmiş bir şekilde kullanıcının karşısına çıkar.

 

Kullanıcılar normal şartlarda web sitelerine mobil cihazlardan giriş yaptığında sitede gezinmekte, yazıları okumakta ve resimleri görüntülemekte zorluk çeker. Girdikleri site responsive ya da mobil uyumlu değilse, yazıları okumak için zoom yapmak gibi çeşitli zorluklarla karşılaşabilir.

Responsive tasarım ise tüm bu sorunları ortadan kaldırarak hem kullanıcı hem de üretici açısından olumlu bir deneyim sunuyor. Bu uygulama aynı siteye masaüstü bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonlardan girildiğinde birbirinden farklı tasarımlar yapabilme alternatifini doğurur. Siteye mobilden giriş yapıldığında menüler telefona uyum sağlayacak şekilde küçülür, yazı fontları ekranı büyütmeden okunacak hale gelir ve resimler de ekran çözünürlüğüne göre esneyerek en uygun şekle getirilir. Kullanıcının en yüksek kalitede bir deneyim yaşaması için responsive tasarım kullanılmalıdır. Web sitenizi dijital dünyanın dinamiklerine göre hazırlarken markanızı da dijital dönüşüme göre güncellemek için “Dijital Dönüşüm Nedir?” yazımızı da bir okuyun isteriz.

Arama motorları da responsive tasarımlı web sitelerini daha fazla destekliyor. Bir sayfanın kendi alan adının farklı, mobil versiyonunun farklı olmasındansa tek url ile sayfanın responsive yapılması durumu daha uygun görülmekte.

No Comments

Leave a reply