Setup34 Digital AgencyDijital Pazarlama Bambaşka Bir Dünya; Metaverse

Bambaşka Bir Dünya; Metaverse

Dijitalin her geçen gün daha fazla hız kazandığı dönemde, pandemiden sonra eğitim, sağlık, alışveriş gibi konuların da dijitale evrilmesi ile beraber bunu daha fazla hissettik. Dijitale dönüşen bu alanlar, hayatımızda birçok yenilik ve kolaylık sağlamıştır. Var olan kolaylıklar neticesinde, dijital alanda yenilikler hız kesmeden gerçekleşmeye devam etmektedir. Gerçekleşmeye devam eden bu yeniliklerden en çok ses getiren ve merak uyandıran yenilik şüphesiz ki, Metaverse projesi olmuştur. Metaverse projesi daha önce alışık olmadığımız yeni bir proje olmasına rağmen kısa zamanda çok fazla kitleyi etkisi altına almıştır. Metaverse ’nin etkisi altına aldığı bu kitleler, her saniye bir yenisinin eklendiği Metaverse projelerini takip ederek yatırım yapmaktadır. Bu ayki blog yazımızda ise hızla değer kazanan ve hız kesmeden ilgilerin odak noktası haline gelen, Metaverse dünyasının kapılarını sizler için araladık. “Bambaşka Bir Dünya; Metaverse” yazımızı okuyup sizde sanal projelere yatırım yapabilirsiniz. İyi Okumalar!

Herkesin Merak Ettiği, İlgilerin Odak Noktası Haline Gelen Metaverse Nedir?

metaverse_nedemek_

Akla ilk gelen sorulardan biri olan “Metaverse nedir?” sorusu, son zamanlarda sıkça karşımıza çıkmaktadır. Metaverse, meta ve verse kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş yeni bir oluşumdur. Kelime anlamı olarak Meta (Evren) Verse (Ötesinde) anlamına gelmektedir. Evrenin ötesinde anlamı taşıyan Metaverse kelimesi, ilk olarak Neal Stephenson’un, 1992 yılında çıkarmış olduğu bilim kurgu romanı olan “Snow Crash” kitabında ortaya çıkmıştır.

Evren Ötesi anlamına gelen bu yeni nesil teknoloji gerçek anlamda evren ötesi bir deneyim sunmaktadır. Bu evren ötesi deneyim, dijital ortamda pek çok imkan sunmaktadır. Bu imkandan yararlanmak için, Vr gözlükler vb. arttırılmış gerçeklik cihazlarına sahip olmanız gerekmektedir. Arttırılmış gerçeklik cihazlarıyla, Metaverse evreninin tüm ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz. 3 boyutlu sanal ortamda eşsiz bir deneyim sunan Metaverse evreninde, dilediğiniz aktivite veya projeyi yapabilirsiniz. Fiziksel ortamın olmadığı bu evrende vr gözlükler ve Android sistemler sayesinde birçok ayrıcalığı deneyimleyebilirsiniz.

Tüm ayrıcalıkları sunan Metaverse evreni, fiziksel evrenin birebir kopyası olan sanal bir evren inşa etmeyi amaçlamaktadır. Kamusal ve sanal alanların oluştuğu bu evrende normal para birimi yerine, Metaverse coinleri işlem görmektedir. Metaverse coinleri sayesinde normal para biriminde olduğu gibi istediğiniz hizmeti satın alabilir hatta  arsa bile satın alabilirsiniz. Sınırsız ayrıcalığın sunulduğu evrende, arsa alım satım yapabilir, arkadaşlarınızla konserlere gidebilir, sergilerde gezebilir hatta sinema da filmi bile izleyebilirsiniz.

Metaverse Evrenine Nasıl Girilir?

metaverse_nasil_girilir

 

Metaverse evrenine girmek sanılanın aksine çok karışık veya zor değildir. Metaverse dünyasına giriş yapabilmek için, VR gözlük yardımıyla giriş yapabileceğiniz bir evrendir. Bu evrende dilediğiniz arsa satan sitelere erişim sağlayarak, dilediğiniz büyüklükte ve dilediğinizde arsa satın alarak kendi sanal evreninizi oluşturabilirsiniz. Böylelikle Gerçek dünyayı Metaverse dünyasına taşıyabilirsiniz. Meta evrenin de kendi sanal avatarınızı oluşturarak, gerçek dünyada olduğu gibi insanlar ile tanışıp kaynaşabilir yeni ve keyifli dostluklar edinebilirsiniz.

Metaverse Sanal Arsa Nedir?

Ayrıcalıklarla dolu olan bu evrende birçok proje vardır. Projelerden en çok rağbet göreni ise Metaverse arsalarıdır. Metaverse de bulunan bu arsalar oldukça değerlidir. Öyle ki bazen gerçek evrendeki arsalardan bile daha pahalı olabiliyor. Arsanın fiyatı tamamen değerine ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Bahsedilen bu arsalarda her avatar kendi sanal alemini kurabilir veya ticaret yapabilirler.

Metaverse ’nin gelişmesi ve Metaverse arsa projelerinin daha fazla değer kazanmasıyla, arsa fiyatları gün geçtikçe artmakta ve buna paralel olarak da talep eden kişi sayısı da artmaktadır. Diğer ülkelerde çok yaygın olan arsa alım satımları, ülkemizde ise yeni yeni gelişmekte olup hızlı bir şekilde büyümektedir. Ülkemizin çeşitli yerlerinde arsa satımı yapılmakta olup çok fazla rağbet vardır. Şu an için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bolu, Hatay, Diyarbakır gibi şehirlerimizde meta arsa projeleri bulunmaktadır ve bu şehirler arasında en çok tercih edilen şehir İstanbul ve Ankara’dır.

Günümüz de En Kazançlı Yatırım: Metaverse Arsa Satın Alma

metaverse_coin_

Bir çoğumuzun aklında, Türkiye’de Metaverse evreninden arsa satın almak için ne yapabilirim? Metaverse arsa nasıl satın alınır? Gibi sorular oluşmaktadır. Olukça kolay olan arsa projesi satın almak, sanıldığı kadar zor değildir. Metaverse arsa satın almak için gereken tek şey dijital cüzdana sahip olmaktır. Sanal cüzdanı olan herkes istediği büyüklükte ve istediği siteden arsa alabilir. Alınan bu arsaları isteğe daha sonrasında kiralayabilir ya da satarak kazanç sağlayabilir.

Arsa satın alınırken güvenilir ve emin olabileceğiniz, Mateverse arsa projesi satan yerlerden almak daha uygun olacaktır. Gözden kaçırılmaması gereken en önemli unsur olan fiyat, seçeceğiniz yere göre değişiklik gösterir. Örneğin; Nişantaşı’nda ki  arsa fiyatları 250 TL’den başlarken, Bağcılardaki bir arsanın fiyatı ise, 125 TL’den başlayabilir.

Peki Nasıl Sanal Arsalar Alabiliriz?

Günümüzde en çok merak edilen konuların başında gelen  arsa satın alımları oldukça önem taşıyan bir konudur. Güvenilir ve popüler sitelerden olan; Decentraland, The Sandbox, Somnium Space, OVR, Superworld sanal arsa alım/ satım yapan sitelerinin başında gelmektedir. Bu tarz sitelerden rahatlıkla  arsa alım/satımı yaparak kazanç elde edebilirsiniz.

Dünyada ve Türkiye’de Sanal Arsalar

Metaverse evreninde satışı yapılan doğal ve tarihi yapılar Etherium üzerinden satışı yapılmaktadır. Satın alım yapabilmek içinde uyumlu sanal cüzdanınız olması gerekir. Böylelikle yukarıda görmekte olduğunuz tarihi ve doğal yapılardan dilediğinizi Etherium ile satın alabilirsiniz. (1 ETH: 3008.11 dolar)

 

 

No Comments

Leave a reply