Setup34 Digital AgencyBizden Haberler Sosyal Medya İçin Görsel Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Sosyal Medya İçin Görsel Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kullanıcı sayısı her geçen gün artan sosyal medya mecraları, aktif olarak pek çok kullanıcı tarafından dikkat çekmekte. Aktif kullanıcıların ilgisini çekmek için seçilen görselin etkisi büyük. Instagram başta olmak üzere Pinterest, Facebook gibi sosyal medya mecralarında görsellik ön plana çıkmakta. Facebook, önceleri metin paylaşımı için yoğun olarak tercih edilirken; geçirdiği değişim ve dönüşümler ile görselliğin ön plana çıktığı bir mecraya evrildi.

İşletme ve markaların sosyal medyada başarılı bir strateji ortaya koymaları için doğru görsel seçimi oldukça önemli hale geldi. Markanızın, takip edilen ve etkileşimi çok bir sosyal medya hesabına sahip olması için görsel ağırlıklı paylaşımlar yapmanız önemli. Çünkü pek çok kullanıcının açıklama metnini okumak yerine görsele bakmayı tercih ettiği bilindik bir gerçek. Bu yazımızda sizler için sosyal medya yönetiminde görsel seçimi için dikkat etmeniz gereken unsurları derledik.

Tercih Ettiğiniz Görseller Kaliteli Olsun

Görsel seçiminde bulunurken, seçtiğiniz görselin kaliteli, net ve yüksek çözünürlüklü olmasına dikkat etmelisiniz. Netliği ve çözünürlüğü düşük görseller hem daha az dikkat çeker hem estetik olarak hoş durmaz. Görsel üzerine bir metin yazmak istiyorsanız, metin görselin önüne geçmemeli ve okunabilir olmalı. Seçtiğiniz font da okumayı zorlaştırmayan bir font olmalı.

Seçtiğiniz Görsel Vermek İstediğiniz Mesajla Uyumlu Olmalı

Görsel seçiminde bulunurken seçtiğiniz görselin, vermek istediğiniz mesajla ve metinle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Kısacası metin, mesaj ve görsel birbirini tamamlamalı ve bütünlük oluşturmalı. Ürün ya da hizmete yönelik bir görsel paylaşımı yapılacaksa; seçilen görselin göz yormayacak ve hedef kitlenin ilgisini çekecek nitelikte olmasına dikkat etmelisiniz. Verilen mesaj ve görsel birbirini tamamlarsa daha akılda kalıcı olur ve istenilen etkiyi bırakır.

Görsel Üzerine Eklenen Metin Uzun Olmamalı

Sosyal medya reklam verenlerinin pek çoğu ürün ya da hizmetleri ile ilgili kampanya ve değişiklik, güncelleme ve benzeri gelişmeleri görsel üzerinde metin olarak kurgulamayı tercih eder.  Sosyal medya hesabında paylaşacağınız görselin üzerine metin eklemeyi düşünüyorsanız, bu metin çok uzun olmamalı. Hem estetik olarak hoş bir duruşu olmayan hem de görseli kapatan uzun metinler; karmaşık bir görüntü oluşturur. Net ve anlaşılır cümleler tercih etmeniz, okuyucu kitlenizin dikkatini çekecektir. Metin rengi de görsel detayları ve renkleri arasında öne çıkmasına dikkat etmelisiniz.

Görsel Boyutunun Doğru Belirlenmesi

Pek çok sosyal ağın, görsel alanının boyutları birbirinden farklıdır. Bu alanda görsel paylaşımı yapmak istiyorsanız, görselinizin boyutunun, sosyal medya mecrasının görsel alanının boyutuna uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Facebook, Instagram ve Linkedin aynı görsel boyutlarını kullanırken; Twitter, Pinterest’te ise farklı görsel boyutları kullanılmaktadır. Görselinizi, Photoshop gibi uygulamalar ile ihtiyaç duyduğunuz biçimde boyutlandırarak kullanabilirsiniz. Paylaşılan görselin uygun boyutta olmaması, marka imajınıza zarar verebilir.

  • En çok Tercih Edilen Mecraların Görsel Boyutları:

Facebook: 1200×1200

Instagram: 1200×1200

Twitter: 1040×584

Linkedin: 1200×1200

Snapchat: 1080×1920

Pinterest: 720×720

Mobil Cihazlara Görünüme Dikkat Edin

Görseller her ekranda farklı şekilde görünür. Web’e yüklenen görseller, tablet ya da telefon gibi ekranlarda daha farklı bir görünüme sahip olur. Sosyal medyada paylaşım yaparken hem mobil telefonlarda hem de diğer ekranlarda düzgün görünmesine dikkat etmelisiniz. Paylaştığınız görsellerin ve reklamların profesyonel ve kaliteli bir görüntüye sahip olmasını istiyorsanız bu detayı göz önünde bulundurmalısınız.

Görsel Oluştururken 20% Kuralını Uygulayın

Sosyal medya reklamlarında uygulanan %20 kuralı; bir reklam görselinin sadece 20%’lik kısmının metinden oluşmasını içeren bir kuraldır. Görseli metinle doldurmanız; etkileşiminizin düşmesine yol açabilir.

No Comments

Leave a reply