Setup34 Digital AgencyBizden Haberler Sık Yapılan SEO Hatalarını Mercek Altına Aldık!

Sık Yapılan SEO Hatalarını Mercek Altına Aldık!

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, web sitesinin sıralaması ve trafiğinin arttırılması için arama motoruna uyumlu hale getirme işlemidir. SEO’nun önemi her geçen gün artmaktadır. Üst sıralarda listelenmek, daha büyük bir hedef kitleye ulaşma konusunda büyük avantaj sağlamaktadır. Web sitesinin arama motorlarına uyumlu hale getirilmesi için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olan SEO, ilgili anahtar kelimelerle arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak bu kelimelere ait arama trafiğinde en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmayı amaçlar. Fakat SEO çalışmalarında sıklıkla yapılan hatalar mevcut. Bu yazımızda sık yapılan SEO hatalarını sizler için derledik. İyi okumalar!

Yanlış Anahtar Kelime Seçimi

SEO çalışmalarının en dikkat edilmesi gereken noktası anahtar kelime seçimidir. Fakat en çok yapılan hatalardan biri de yanlış anahtar kelime seçimidir. Anahtar kelime seçerken, anahtar kelimenin site ve konu ile alakalı olmasına dikkat edilmeli. Seçilen anahtar kelimenin aranma hacminin ne kadar olduğu kontrol edilmeli; fakat sadece yüksek hacimli kelimelerde değil düşük hacimli anahtar kelimelerde de rekabet edilmeli. Sonrasında doğru anahtar kelime  üzerine backlink alınmalıdır. Bu sayede arama motorlarında, o kelime aramasında yükselişe geçilebilir.

Yetersiz Site Güncelliği ve Bakım

Siteyi açtıktan sonra onu olduğu gibi bırakmak ve geliştirmeleri takip etmemek arama motorlarında sitenizin aşağılara düşmesine yol açar. Siteniz içerik sitesiyse her gün belirli sayıda yazı yazarak sitenizi güncel tutmanız gerekir. Google gibi arama motorları, sitenin güncel olduğunu gördükçe sitenizi üst sıralara çıkarır.

Çok Fazla Meta Etiketi Eklemek

Siteye, daha fazla arama sonuçlarında görünmesi için çok sayıda meta etiketi eklemek siteye zarar verebilir. Google, bu durumda sitenin Spam yaptığını düşünür ve siteyi SandBox’a sokabilir. Sadece site ile alakalı gerekli meta etiket eklemek gerekir.

İçeriklerde Anahtar Kelime Eksikliği

Sitenizdeki içeriklere, içeriği anlatan çok sayıda olmadan anahtar kelimeler girilmelidir. Fakat kullanılan anahtar kelime sayısı da çok olmamalıdır. Olması gerekenden fazla keyword kullanımı spam yaptığınızı gösterir. İçeriğin anahtar kelimelerinin az girilmesi ise arama motorlarında arama yapılırken sitenin kullanıcının karşısına çıkmamasına yol açar.

Yanlış Backlink Stratejisi


Farklı siteler üzerinden sitemize gelen bağlantılar SEO için çok önemlidir. Kaliteli olan linkler web sitemizin arama sonuçlarında iyi bir sıralama almasını sağlar. Fakat başarısız ve güvenilmez kalitesi düşük web sitelerinden alınan linkler de sitemizi olumsuz yönden etkileyecektir.

Kopya İçerik Yayınlamak

Kopya içerik yani dublike içerik yayınlamak sitenizin Google’da güvenilirliğini düşürür. Bu konu aynı zamanda “kalitesiz içerik” olarak da tanımlanabilir. Günümüzde yaygın olarak karşımıza çıkan kopya içerik, arama motorları tarafından cezalandırılan bir faaliyettir. İçeriğin kopya olması, Google tarafından spam olarak nitelendirilir. Sürekli kendini tekrarlayan ifadeler yerine, orijinal ve anlamlı metinler üreterek kaliteli, özgün içerikler oluşturulması gerekmektedir.

No Comments

Leave a reply