Blog Nasıl Yazılır?

Yazmak, insanın kedisini, çevresini hatta sanatını anlatmasında en keskin ifade biçimlerinden biridir. Yazmak elinizde bulunan en etkili yöntemdir. Konuşarak ya da davranışlarla ifade etmekte zorlandığınız durumları kelimelerin gücünden faydalanarak ifade etmek daha etkin bir yoldur. Yazmak en etkili ifade aracı olduğundan eğer kaleminiz iyiyse hangi alanda olursanız olun kendinizi ifade etmeniz ve başarılı olmanız kaçınılmaz bir durumdur. Özellikle internette kaliteli bilginin mumla arandığı şu zamanda blog yazarak deneyimler ve bilgi paylaşımında bulunmak oldukça rağbet gören bir durumdur. Peki, blog yazarken nelere dikkat edilmeldir?

Blog Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anahtar Kelimenin Kullanımı
Anahtar kelime SEO çalışmalarından dolayı blog yazılarında oldukça önemli bir konuma sahiptir. Anahtar kelime kullanımı arama motorlarında bir konu üzerinde aranan kelimelerdir. Bu kelimeler trafik alan kelimelerdir. Blog yazınızda bulunan kelime miktarına anahtar kelime kullanılmalıdır. Fazla anahtar kelime kullanımında Google zaten onları önemsemiyor. Çok fazla anahtar kelime kullanımı filtre durumunu beraberinde getirmektedir. Bu yüzden blog yazılarında çok fazla anahtar kelime değil az ve arama hacmi yüksek olan anahtar kelimeler kullanılmalıdır.

Başlıklar İlgi Çekici Olmalı
Blog başlıklarınızın ilgi çekici olması okuma oranını arttıran önemli faktörlerden biridir. Bu yüzden başlıklarınız ilgi çekici olmalıdır. Başlıklarla bir diğer konu ise başlıkların içerikle uyumlu ve alakalı olmasıdır. Eğer başlık ve içerik uyumlu olmazsa blog yazılarınız okunmayarak trafiği düşecektir. Sizi sürekli okuyan ziyaretçilerinizden daha çok yeni ziyaretçileriniz için başlıklarınız konu hakkında fikir sahibi edinebilecek başlıklar olmalıdır. Başlıklarda sürekli noktalama işaretleri kullanmak yerine doğru anahtar kelimelerle başlıklar oluşturulmalıdır.

Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın
Her bloğun hedef kitlesi aynı değildir. Hedeflediğiniz hedef kitlenin cinsiyet, yaş gibi demografik özelliklerini tanımlayın. Hitap etmek istediğiniz hedef kitleye uygun blog yazılmalıdır. Hedeflenen hedef kitleye uygun yazılar sizi başarıya götürecektir.
Yazınızı Dikkat Çekici Görsellerle Destekleyin
Görseller bir içeriğin okunmasında büyük rol oynar. Dikkat çekici görseller, görsel aramalarında gezen kullanıcıların dikkatini çekerek blog ile arasındaki köprü görevini görür. Blog yazınız içerisine eklediğiniz görseller özgün ve yazıyla alakalı olmalıdır. Bu sayede görsel aramalarında dolaşan kullanıcıların dikkatini çekebilir ve yeni okuyucular kazanabilirsiniz.

Blog yazıları artık SEO aramaları için oldukça önemli hale geldi. Bu yüzden blog yazılarınızda bu kurallara dikkat ederseniz doğru bir şekilde blog yazılarına sahip olarak kullanıcıların dikkatini çeken blog yazıları üretirsiniz.

No Comments

Leave a reply